×

Turystyka rowerowa

Turystyka rowerowa

Turystyka rowerowa

Turystyka rowerowa to taka forma uprawiania sportu, której celem jest przede wszystkim czerpanie przyjemności z jazdy, a nie dążenie do uzyskiwania jak najlepszych czasów. Osoby preferujące ten tryb spędzenia wolnego czasu najczęściej nie chcą startować w żadnego rodzaju zawodach, a po prostu zwiedzać na rowerze swój własny region.

Turystyka rowerowa

Jest to bardzo przyjemny sposób poznawania rzeczywistości. Jeżdżąc na rowerze często można uświadomić sobie, jak piękna jest nasza najbliższa okolica: gmina, powiat, pobliskie miasta. Odwiedzić możemy miejscowości, które leżą blisko, a których nazwy nic nam wcześniej nie mówiły. Dodatkowym plusem takiego spędzania wolnego czasu jest oczywiście funkcja prozdrowotna: kolarstwo jak każdy sport pomaga rozwijać mięśnie, a lepsza kondycja oznacza zazwyczaj lepsze zdrowie.

Turystyka rowerowaJeżdżenie na rowerze jest także ogólnie uważane za wzmacniające kolana w przeciwieństwie do biegania, które bardzo mocno je eksploatuje. Turystyka rowerowa jest też względnie tania – nie trzeba wydawać na paliwo, nie potrzeba też od razu kupować drogiego kolarskiego sprzętu. Oczywiście apetyt rośnie w miarę jedzenia i po pewnym czasie może najść potrzeba kupienia czegoś odrobinę droższego w sklepie sportowym np. specjalnego obuwia, odzieży, licznika czy nawet nowego roweru. Zacząć jednak można przecież na zwykłym starym składaku – jeśli głównym celem jest zwiedzenie okolicy, a nie uzyskiwanie jak najlepszych czasów to sama przyjemność z jazdy powinna rekompensować trudy podróży.

Dobrym pomysłem w podróżach rowerowych jest wykorzystanie pociągu. Obecnie w kolejach regionalnych istnieje możliwość przewozu roweru za 7 zł; w pociągach dalekobieżnych PKP Intercity kwota ta wynosi 9 zł. W ten sposób możemy urządzić sobie bardzo daleką wycieczkę rowerową, a następnie wrócić z niej pociągiem. Jest to często bardziej interesująca alternatywa po zrobieniu już wszystkich możliwych kółek w okolicy. Pogoda najbardziej sprzyjająca turystyce rowerowej to około 20-22 stopni Celsjusza, chociaż generalnie zależy to od indywidualnych preferencji. Warto tylko powiedzieć, że przed wyjazdem warto sprawdzać w internetowych prognozach pogody wiatr, ponieważ taki wiejący z prędkością ponad 15 km/h może bardzo utrudniać jazdę jeśli jedzenie „pod prąd”. Może okazać się, że taka walka z wiatrem całościowo odbierze przyjemność z jazdy.