Wraz ze wzrostem zainteresowania abiturientów liceów studiami ze spektrum medycyny, coraz popularniejszym kierunkiem staje się również fizjoterapia Kraków to miasto uniwersyteckie, więc znaleźć możemy w nim niejedną uczelnię, która w swojej ofercie ma nauczanie właśnie na kierunku fizjoterapia.
Jakie uczelnie?
Fizjoterapia w Krakowie wykładana jest na następujących renomowanych uczelniach: Uniwersytet Jagielloński, Akademia Wychowania Fizycznego, Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia. Najwyższy poziom utrzymuje Uniwersytet Jagielloński i to właśnie tam swoje pierwsze kroki w dziedzinie fizjoterapii stawiało wiele późniejszych profesjonalistów pracujących chociażby z wybitnymi polskimi sportowcami. Rzecz jasna rekrutacja na Uniwersytet Jagielloński również jest najtrudniejsza. Od kandydatów wymaga się matury rozszerzonej z biologii oraz dodatkowo matury z matematyki, chemii lub języka angielskiego. Po rejestracji na studia odbywa się konkurs matur i na kierunek dostaje się tylko część osób, które osiągnęły najwyższe wyniki na egzaminie dojrzałości.
Co po studiach?
Po pięciu latach studiów, w końcu można sobie powiedzieć, że jest się dobrym fizjoterapią i wie się jakie wyzwania stawia przed nami fizjoterapia. Kraków następnie może dostarczyć nam pracy w specjalności, której się uczyliśmy. Znalezienie pracy w zawodzie bywa trudne, ale bynajmniej nie jest aż tak uciążliwe po fizjoterapii, jak po mniej przyszłościowych z punktu widzenia rynku pracy kierunkach. Absolutnie trudniejsze zadanie stoi przed szukającym zatrudnienia większości absolwentów studiów humanistycznych, chociażby filologii, czy antropologii. Fizjoterapeuta może pracować zarówno w publicznym zakładzie opieki zdrowotnej, jak i placówce prywatnej. Może także udzielać wizyt prywatnych, choć wtedy należy uważać na kwestie prawne. Fizjoterapeuci odnajdują także często zatrudnienie w zakładach masażu, gdyż dyplom z fizjoterapii jest pożądany w zawodzie masażysty – jak by nie było zawodzie pokrewnym.