Jakie są objawy cukrzycy?

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, związaną z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Dotyka co 11 osobę na świecie, a co więcej, z roku na rok przybywa chorych, co przekłada się na ogromną liczbę zgonów spowodowanych cukrzycą. Jakie są pierwsze oznaki świadczące o tym, że w naszym organizmie może rozwijać się cukrzyca?

Jakie są objawy cukrzycy?

Cukrzyca w początkowej fazie może nie dawać żadnych objawów. Z tego powodu wiele osób chorych, dowiaduje się późno o chorobie, a to powoduje szereg komplikacji w organizmie. Z tego powodu bardzo ważne jest obserwowanie organizmu, szczególnie jeżeli istnieją predyspozycje do zachorowania na cukrzycę. Wśród objawów cukrzycy wyróżnia się:

  • Uczucie suchości w ustach,
  • Osłabienie i ciągła potrzeba snu,
  • Wzmożone pragnienie łaknienia,
  • Suchość w ustach,
  • Wahania wagi,
  • Grzybicę,
  • Pogorszenie widzenia,
  • Trudność z koncentracją i drażliwość,
  • Częste oddawanie moczu,

Cukrzyca jest chorobą wyniszczającą cały organizm. Nieleczona może doprowadzić do trwałych uszkodzeń narządów wewnętrznych, a w skrajnych przypadkach, nawet do zgonu. Najczęściej cukrzyca sprzyja zachorowalności na choroby serca, udar mózgu, stopę cukrzycową, ale także osłabia wzrok i nerki.

Kto narażony jest na zachorowanie na cukrzycę?

Cukrzyca jest chorobą dziedziczną, więc ryzyko jej pojawienia się jest znacznie większe, jeżeli w rodzinie występuje chory na cukrzycę. Kolejnym czynnikiem jest otyłość, dokładniej BMI przekraczające 30, która w większości przypadków może doprowadzić do zachorowania na cukrzycę, szczególnie II typu. Na zachorowanie narażone są także osoby starsze, szczególnie po 60 roku życia. Niestety cukrzyca najczęściej spowodowana jest niewłaściwym trybem życia, głównie przez kiepską dietę, bazującą na produktach przetworzonych i słodkich.

Leczenie cukrzycy

Zdiagnozowana cukrzyca wymaga leczenia i regularnego poddawania się badaniom. Osoba, która choruje na cukrzycę, w zależności od jej typu, musi przyjmować insulinę lub leki przeciwcukrzycowe. Nie bez znaczenia jest także zdrowa dieta i regularny wysiłek fizyczny. Udowodniono, że prowadzenie racjonalnego trybu życia zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę i w znacznym stopniu minimalizuje ryzyko powikłań. W cukrzycy zalecana jest dieta ograniczająca przede wszystkim węglowodany proste. Z tego powodu jadłospis powinien opierać się na pełnoziarnistym pieczywie i makaronach, kaszach i świeżych warzywach. Ważne jest, by odstępy pomiędzy posiłkami nie były zbyt długie, a porcje przesadnie obfite. Tłuszcze nasycone powinny zostać zamienione na oleje tłoczone na zimno.