Jakie są rodzaje butów roboczych i z czego są zrobione?

Wszelkie obuwie robocze powinno przede wszystkim chronić stopę pracownika w przypadku ciężkiej lub niebezpiecznej produkcji oraz ułatwiać mu pracę. Obuwie to różni się od ochronnego tym, że nie posiada wzmocnionej warstwy górnej i nie zapewnia ochrony przed spadającymi przedmiotami i czynnikami mechanicznymi.

Jakie właściwości mają buty robocze?

Z zasady buty robocze posiadają antypoślizgową podeszwę, która zapewnia amortyzację w obszarze pięty, właściwości antystatyczne, cholewkę odporna na wilgoć. Buty muszą zabezpieczać stopę przed spadającymi przedmiotami i uszkodzeniami, które mogą powstać w strefie przemysłowej.

Jakie są typy butów roboczych?

W zależności od materiałów użytych do produkcji, obuwie specjalne dzieli się na trzy główne grupy, czyli: buty skórzane ze skóry naturalnej i ich substytutów, w tym z wierzchami z materiałów włókienniczych; buty gumowe i z tworzywa sztucznego; buty filcowe. Odmiany to z kolei buty, półbuty, kozaki, sandały, kalosze i inne buty używane do pracy. Przy doborze obuwia należy zwrócić szczególną uwagę na jego rozmiar i kompletność. Stopa w obuwiu nie powinna być uciskana.

Z czego wykonuje się buty robocze i jak są zbudowane?

Nowoczesna produkcja obuwia roboczego przeszła długą drogę. Dla ochrony stóp przy wykonywaniu prac w większości przypadków zaleca się stosowanie obuwia roboczego, którego produkcja odbywa się w ścisłej zgodności z wymaganiami Unii Europejskiej. Wiele firm potrafi realizować zamówienia ze zmianami w podstawowych modelach. Poliuretan ze względu na swoje wysokie właściwości użytkowe stosowany jest jako podstawowy materiał podeszwy butów do odlewania. Dlatego buty robocze na poliuretanowej podeszwie są jeszcze bardziej komfortowe. Cholewka obuwia roboczego wykonana jest często z prawdziwej skóry. Z kolei ergonomiczna wyściółka, atrakcyjny design, dopasowanie podeszwy przy nosie i napompowane oparcie stopy, stalowa wkładka antypoślizgowa chroni stopę przed przecięciem. Dobrze dopasowany obcas sprawia, że but jest wygodny podczas chodzenia.