Pompa ciepła monoblok czy split – którą wybrać?

Pompy ciepła monoblok i split pełnią taką samą funkcję, czyli ogrzewają, klimatyzują oraz dostarczają ciepłą wodę użytkową. Czym charakteryzuje się każde z tych rozwiązań i które będzie najlepsze w Twoim przypadku? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat i postaw na ekologiczny i wydajny system grzewczy.

Jak jest zbudowana pompa ciepła typu split?

Pompy ciepła powietrze-woda przekazują energię zgromadzoną w powietrzu do instalacji grzewczej budynku. Aby było to możliwe, niezbędne jest zastosowanie odpowiednich elementów konstrukcyjnych, które w przypadku pomp ciepła typu split są rozmieszczone w dwóch jednostkach:

  • wewnętrznej (ze skraplaczem), instalowanej w środku budynku,

  • zewnętrznej (z parownikiem, sprężarką i wentylatorem), montowanej na zewnątrz.

Jednostka zewnętrzna i wewnętrzna są połączone ze sobą przewodami, w których krąży czynnik chłodniczy. Rozdzielenie układu na dwa segmenty wiąże się z nieznacznym ryzykiem wystąpienia nieszczelności. Warto też pamiętać, że połączenie układu termodynamicznego (czyli m.in. uzupełnienie czynnika chłodniczego) odbywa się w miejscu montażu urządzenia – musi zająć się tym fachowiec posiadający stosowne uprawnienia. Pompy ciepła typu split często charakteryzują się niższą ceną niż monobloki.

Monoblokowa pompa ciepła – co to za urządzenie?

Pompa ciepła typu monoblok składa się z tych samych elementów, co urządzenie split. Jest więc zbudowana ze skraplacza, parownika, sprężarki, zaworu rozprężnego i wentylatora. Czym się różni od pompy ciepła split? Wszystkie wymienione elementy są w niej zintegrowane w jednej obudowie. Monoblokowe pompy ciepła są w całości produkowane i montowane w fabryce. Dotyczy to również wykonania połączeń instalacji wewnątrz pompy, zawierających czynnik roboczy. Podczas procesu produkcji układ termodynamiczny urządzenia jest napełniany gazem chłodniczym, a następnie szczelnie zamykany oraz testowany pod względem szczelności.

Pompy ciepła typu monoblok mogą być montowane na zewnątrz lub wewnątrz budynku (w zależności od wybranego wariantu). Zasada działania urządzenia jest identyczna jak w przypadku systemów opartych o pompy split – istotą jest przeniesienie energii z powietrza zewnętrznego do obiegu grzewczego.

Zalety wynikające z montażu monoblokowej pompy ciepła?

Monoblokowe pompy ciepła są zazwyczaj bardziej kosztowne od urządzeń typu split. Czy montaż takiej pompy jest więc dobrym pomysłem? Oto najważniejsze korzyści wynikające z instalacji monoblokowej pompy ciepła:

  • bezpieczeństwo – połączenia zawierające gaz chłodniczy są wykonywane w fabryce, minimalizując ryzyko wystąpienia nieszczelności,

  • łatwy montaż – do instalacji pompy nie są potrzebne uprawnienia f-gazowe,

  • wygoda – hermetyczne urządzenie nie wymaga odpłatnych przeglądów szczelności,

  • oszczędność miejsca – znalezienie miejsca na urządzenie monoblok jest łatwiejsze niż w przypadku systemów składających się z dwóch jednostek.

Nie bez znaczenia jest też ekologia. Pompy typu monoblok mają mniej rozbudowaną instalację, co wiąże się z niższym zapotrzebowaniem na czynnik chłodniczy. A to jeszcze bardziej minimalizuje wpływ systemu grzewczego na środowisko. Monobloki mogą cechować się także większość sprawnością – w przypadku pomp split jest ona uzależniona od sposobu poprowadzenia rurek (m.in. odległości i liczby zdjęć).

Kiedy zdecydować się na pompę ciepła split, a kiedy na monoblok?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na powyższe pytanie. Wszystko zależy od tego, jakie są Twoje potrzeby. Jeśli priorytetem jest wysoka wydajność, bezpieczeństwo oraz posiadasz ograniczoną ilość miejsca, znakomitym wyborem będzie monoblokowa pompa ciepła. Urządzenie typu split to z kolei niższy koszt zakupu. Przed podjęciem decyzji najlepiej skonsultować się z fachowcami, którzy podpowiedzą, jakie rozwiązanie sprawdzi się w określonym przypadku.

Pompy ciepła, które sprostają Twoim oczekiwaniom

Montaż pompy ciepła przynosi wiele korzyści. To efektywne pod względem energetycznym urządzenia, które cechują się niskimi kosztami eksploatacji oraz ekologiczną pracą. Jak zadbać o ich idealne dopasowanie do Twoich oczekiwań? Zwróć się do Stiebel Eltron. To znany producent, który słynie z nowoczesnych rozwiązań. Profesjonalne doradztwo oraz wysokiej klasy urządzenia to gwarancja opłacalności inwestycji i komfortowego użytkowania – bez względu na to czy Twój wybór to monoblokowa pompa ciepła, czy urządzenie typu split.