Jakie produkty nazywamy probiotykami?

Leki i produkty spożywcze, w których składzie znajdują się tzw. probiotyki mają bardzo pożyteczny wpływ na mikroflorę układu pokarmowego. Często nazywane „dobrymi bakteriami” probiotyki mają bardzo dużo zastosowań. W artykule dokładnie opisujemy, co to są probiotyki, jakie mają działanie oraz jakie szczepy bakterii najczęściej się wykorzystuje przy tworzeniu tego typu leków i preparatów pomocniczych.

Co to jest probiotyk?

Nazwa probiotyk jest stosowana do opisania żywych kultur bakterii i drożdży, które przyjmuje się w celu odbudowy przewodu pokarmowego. Najczęściej probiotyki są stosowane w trakcie antybiotykoterapii, ale nie tylko. Probiotyki, ze względu na to, że podczas ich przyjmowania nie ma ryzyka powstania jakichś objawów ubocznych często stosuje się także profilaktycznie w celu zapobiegnięcia lub leczniczo w celu złagodzenia zakażeń drobnoustrojami w układzie pokarmowym.

Zdrowotne właściwości probiotyków, przede wszystkim pałeczek mlekowych, zostały zauważone już dawno temu m.in. przez Miecznikowa, który za opisanie zachowania bakterii i drożdży i wykazanie ich zdolności do odbudowy układu pokarmowego w 1908 roku dostał nagrodę Nobla.

Jakie jest działanie probiotyków?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, farmaceuta z apteki internetowej Aptekawsieci.pl, w której można kupić bardzo dużo rodzajów leków bez recepty, m.in. właśnie probiotyki dla dorosłych i dla dzieci: Probiotyki najczęściej przepisywane są pacjentom przez lekarzy razem z antybiotykami. Ich zadaniem jest łagodzenie negatywnych skutków przyjmowania antybiotyków, czyli przede wszystkim powodowanych przez nie podrażnień śluzówki  oraz negatywnego oddziaływania na wątrobę. Probiotyki jednak, także ze względu na bezpieczeństwo ich stosowania, zalecane są też do stosowania po prostu w celu zapobiegania lub łagodzenia dolegliwości pokarmowych.

Działanie probiotyków jest szerokie. Zawarte w probiotykach na jelita z apteki bakterie i drożdże ą w stanie skutecznie zapobiegać zakażeniom jelitowym, wytwarzają w organizmie hamujące wzrost patogenów bakteriocyny oraz kwasy organiczne, dzięki którym wyrównują poziom pH w żołądku. Bardzo ważne jest też to, że wspomaganie przez probiotyki syntezy przeciwciał sprawia, że są one w stanie szybciej zwalczyć rozwijające się wcześniej w układzie pokarmowym drobnoustroje. Probiotyki są dostępne w aptekach bez recepty, dlatego każdy ma możliwość ich stosowania np. w celu łagodzenia zaobserwowanych u siebie problemów związanych z nietolerancją pokarmową, biegunką, zespołem jelita drażliwego lub w leczeniu zakażeń bakteryjnych żołądka.

Rodzaje szczepów bakterii wykorzystywanych w tworzeniu probiotyków

W dostępnych w aptekach preparatach najczęściej wykorzystywanymi probiotykami są bakterie kwasu mlekowego Lactobacillus sp. i bakterie Bifidobacterium oraz drożdże Saccharomyces boulardii. Co istotne, nie wszystkie znajdujące się w składzie środków farmakologicznych bakterie i drożdże są probiotykami. Żeby mogły być zastosowane muszą jednak spełniać wiele wymagań, m.in. muszą pochodzić od ludzi, muszą wykazywać odporność na działanie kwasu żołądkowego, muszą być dobrze przebadane i mieć potwierdzoną przynależność rodzajową i gatunkową, mieć udowodnione działanie polegające na produkcji substancji wykazujących działanie przeciwdrobnoustrojowe i nie mogą wykazywać żadnego działania patogennego i chorobotwórczego.