Jak wygodnie pracować w domu?

Ostatnie tygodnie pokazały, że duża część z nas musiała przełączyć się na tryb pracy zdalnej. Jednym przychodzi to łatwiej, drugim trudniej, zatem przygotowaliśmy dla Ciebie kilka praktycznych porad, jak urządzić domowe biuro. Sprawdź je i urządź wygodne i komfortowe miejsce do pracy zdalnej!

Po pierwsze – zrób plan i zapanuj nad chaosem

Zadaniem, od którego każdy powinien rozpocząć urządzanie domowego biura, jest dobre rozplanowanie przestrzeni i zapanowanie nad nieporządkiem, który może wkradać się w domowe pielesze. Zastanów się, które pomieszczenie w domu możesz przeznaczyć na aranżację zakątka do pracy zdalnej. Najłatwiej jest wtedy, gdy z przestrzeni domowej możesz wydzielić osobne pomieszczenie na gabinet, ale nie zawsze są ku temu warunki.

Jeśli masz małe mieszkanie lub przebywa w nim wielu domowników, zastanów się, która jego część zapewni Ci spokój i dobre warunki do pracy. Przestrzeń do pracy zdalnej możesz wydzielić z sypialni i ulokować centrum dowodzenia np. na stole pod oknem. Jeśli Twoja kuchnia jest na tyle duża, żeby pomieścić Ciebie i laptop, a do tego wiesz, że nic nie będzie Cię w tej kuchni rozpraszało, to możesz pracować właśnie z tej części mieszkania.

Wygodne krzesło zamiast kanapy

Jeśli masz już wybraną optymalną przestrzeń na domowe biuro, to przygotuj sobie wygodne stanowisko pracy. Wiadomo, że praca zdalna kojarzy się z komfortem, ale nie daj się złapać w pułapkę z wygodną kanapą! Z początku może Ci się to wydawać idealnym pomysłem, bo przecież nie ma nic wygodniejszego niż 8 godzin spędzonych na kanapie. Otóż nie, siedzenie na kanapie jest wygodne, owszem, ale nie przez tyle godzin dziennie. Najpóźniej po pierwszym tygodniu pracy kanapowej zaczną Ci dolegać bóle pleców zarówno w odcinku lędźwiowym, jak i szyjnym.

Dlatego, do pracy zdalnej, przygotuj sobie wygodne krzesło i stół lub stolik, który zapewni Ci optymalną wysokość do pracy siedzącej. Poszukaj takiego ustawienia krzesła i stołu, aby pod kolanami mieć zachowany kąt prosty podczas siedzenia, a łokciom zapewnij odpowiednie podparcie, aby nie wisiały cały czas w powietrzu.

Zadbaj o dobre oświetlenie stanowiska pracy

Urządzenie biura domowego, to strategia, którą należy dobrze przemyśleć, ale jeśli uda Ci się wszystko dopasować, to będziesz mieć pewność, że praca zdalna nie będzie Cię męczyła. Skoro przygotujesz już wygodne krzesło i stół, to w następnym kroku zwróć uwagę na to, jakie oświetlenie masz przy biurku. Jeśli oświetlenie naturalne nie jest wystarczające, zastanów się nad zamontowaniem dodatkowego oświetlenia bocznego lub stołowego. Lampę stołową lub stojącą na ziemi ustaw ze swojej lewej strony – jeśli piszesz prawą ręką, a ze strony prawej, jeśli do pisania wykorzystujesz rękę lewą.

Usuń rozpraszacze z pola widzenia

Na pytanie, jak urządzić domowe biuro, najlepszą odpowiedzią będzie – minimalistycznie! Zbyt duża ilość rozpraszaczy dokoła Ciebie, zbyt intensywne, nasycone kolory mogą spowodować, że co chwila będziesz robić przerwę, żeby zerkać w tamtą stronę, ponieważ jest tam coś, co przykuwa Twoją uwagę. Domowe biuro najlepiej urządzić w stonowanych, delikatnych barwach, np. w szarościach i beżach. Na stole bądź na biurku nie ustawiaj dodatkowych ozdób i przedmiotów, ogranicz się raczej do miejsca na kubek z kawą, orzeszki do podgryzania w przerwie i np. zielonej rośliny, która z pewnością dobrze na Ciebie wpłynie.

Ubierz się odpowiednio do pracy zdalnej

Skoro masz już zaplanowane domowe centrum zarządzania, to teraz czana Twój outfit do pracy zdalnej! Odpowiednie ubranie do pracy zdalnej wcale nie jest niemądrym pomysłem. Pomyśl, że przez kilka tygodni będziesz siedzieć w starym, powyciąganym dresie, nie będziesz się malować i nie będziesz używać swoich ulubionych perfum. Nie brzmi to zachęcająco, prawda? Zatem przyszykuj sobie kilka zestawów do pracy zdalnej z domu. Nie musi to być od razu sztywna garsonka, ale koszula w kwiaty i wygodne jeansy będą zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż dres z pękniętą gumką. No i perfumy, nie zapominaj o tym, żeby pięknie pachnieć, przecież robisz to dla siebie!