Pielęgnacja cery trądzikowej – najważniejsze zasady

Prawidłowa i konsekwentna pielęgnacja zdecydowanie może poprawić kondycję naszej cery i wspomoże leczenie trądziku. Jakie kosmetyki są najlepsze do pielęgnacji cery trądzikowej i jak zadbać o dobry wygląd naszej skóry – o tym w poniższym wpisie.

Cera trądzikowa – czyli jaka?

Trądzik kojarzony jest zwykle z nastolatkami. Nie jest to jednak do końca prawda, ponieważ trądzik to nie tylko domena okresu dorastania – borykają się z nim także osoby dorosłe, które ukończyły 25. rok życia. Trądzik ma różne postaci. Najczęściej jednak mówi się o trądziku młodzieńczym, tzw. pospolitym oraz o trądziku hormonalnym (nazywanym inaczej trądzikiem dorosłych). Obie te przypadłości wymagają jednak umiejętnej i uważnej pielęgnacji. Cera trądzikowa charakteryzuje się rozszerzonymi porami, często występują zaskórniki czy wągry. Najczęstszym problemem są wypryski i bolesne zmiany ropne, które nierzadko pozostawiają po sobie nieestetyczne blizny. Cera trądzikowa to najczęściej cera szybko przetłuszczająca się – nadmierna produkcja sebum sprzyja pojawianiu się wciąż nowych zmian skórnych.

Jak dbać o cerę trądzikową?

Najczęstszym błędem w pielęgnacji skóry trądzikowej jest jej nadmierne i agresywne oczyszczanie. Często osobom zmagającym się z trądzikiem wydaje się, że częste oczyszczanie i peelingi są korzystne. Nic bardziej mylnego!
Oczyszczanie jest bardzo ważne, ale powinno być przede wszystkim delikatne – myjmy twarz dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem, używając delikatnych kosmetyków przeznaczonych do skóry trądzikowej. Ważne, abyśmy nie doprowadzili do nadmiernego przesuszenia skóry! Dobrze sprawdzą się kosmetyki antybakteryjne – żele czy pianki  – które dobrze usuwają zanieczyszczenia i sebum, ale mają za zadanie także normalizowanie stanu skóry.

Trądzik dotyczy jednak nie tylko twarzy, ale także szyi i pleców. Wówczas powinniśmy zwracać szczególną uwagę także na pozostałe kosmetyki – pielęgnacja ciała także powinna być delikatna, zrezygnujmy z mocnego szorowania skóry i częstych peelingów. Unikajmy kosmetyków o bardzo długim składzie i silnych detergentów, nie wskazane jest też stosowanie kosmetyków zawierających parafinę czy glicerynę.

 

Leczenie trądziku – nie tylko kosmetyki

W leczeniu trądziku ważne jest także podjęcie dodatkowych działań. Często zmieniajmy używane przez nas ręczniki, a najlepiej jeśli skorzystamy z ręczników jednorazowych. Nie zapominajmy także o regularnej zmianie pościeli – w przypadku silnego trądziku wskazane jest zmieniać pościel raz w tygodniu. Nie dotykajmy rękami twarzy i dezynfekujmy powierzchnie – ekran telefonu czy biurka. Jeśli mimo prawidłowej pielęgnacji i higienie nie zauważamy poprawy – skonsultujmy trądzik z lekarzem!