Jazda rowerem a zdrowie

Zalet jazdy na rowerze chyba nikomu nie trzeba przybliżać. Wszyscy wiemy, że jest to idealna forma odpoczynku, świetnie redukująca stres, a co za tym idzie zmuszająca nasze endorfiny do konkretniejszego uwalniania się w naszym organizmie. Relaksujemy się. Zwiedzając możemy się wyciszyć, a jednocześnie naładować baterie. Jeżdżąc na rowerze możemy w przyjemny sposób poznać najbliższe okolice, zwiedzić tereny podmiejskie i spędzić miło czas z rodziną, dziećmi i przyjaciółmi.

Jazda rowerem a zdrowie?

Spalanie kalorii na rowerze jest również dosyć oczywiste. Jeżdżąc godzinę spalmy około 500 kalorii. Do tego obniżamy poziom cukru w organizmie. Stabilizujemy poziom cholesterolu, czyli obniżamy „zły” cholesterol (LDL), a podnosimy poziom „dobrego” (HDL). Poprawiamy prac układu krwionośnego i serca. Pedałując w określonym rytmie, wpływamy na dotlenienie krwi. Zwiększamy pojemność płuc. Wpływamy na wydolność całego organizmu.
Jazda rowerem jest niezmiernie ważna dla cukrzyków. Wysiłek zwiększa wrażliwość komórek na insulinę, dzięki czemu istnieje możliwość stosowania mniejszych dawek.

Teraz trochę o mięśniach. Jazda na rowerze pomaga ładnie umięśnić nogi (szczególnie łydki i uda) i pupę. Wbrew pozorom pracuj również brzuch. Świetnie spala kalorie. Najlepsze są dłuższe trasy w pokonywane w miarowym tempie. Im dłużej nasz organizm pozostaje w ruchu tym więcej kalorii spala. Złym podejściem jest pokonanie trasy w jak najkrótszym czasie. Trenerzy zwracają nam uwagę, że dopiero po 30 minutach ruchu nasz organizm zaczyna pobierać energię z tkanki tłuszczowej.

Zadając sobie pytanie jazda rowerem a zdrowie, nie można przecenić zdrowotnych możliwości roweru. Jeżdżąc na rowerze pomagamy sobie w sferze fizycznej jak i emocjonalnej. Rower rozładowuje stres, dba o wydolność naszego organizmu, daje nam poczucie satysfakcji z pokonanych kilometrów. Dba także o nasz mózg, który odpowiednio dotleniony zaczyna lepiej, sprawniej funkcjonować. I na koniec, pamiętajmy o hormonie szczęścia, nasze endorfiny po jeździe na rowerze galopują. Same zalety.