W jaki sposób wybrać buty tenisowe?

Tenis to dyscyplina sportu, która cieszy się coraz większą popularnością. Co ważne, możemy uprawiać ją niezależnie od panujących warunków atmosferycznych, bowiem wyróżnić możemy zarówno korty odkryte, jak i te zadaszone. W jaki sposób wybrać buty tenisowe? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Odpowiednia podeszwa to podstawa

Z pewnością buty tenisowe są bardzo istotne, aby zagwarantować sobie odpowiednią przyczepność, jednocześnie umożliwić wygodne stąpanie po trawie czy też innej powierzchni. Wybór nowego obuwia nie należy do najłatwiejszych, bowiem na rynku znaleźć można wiele różnych egzemplarzy, które często na pierwszy rzut oka różnią się tylko ceną i wyglądem. Niezależnie od tego, buty tenisowe powinny posiadać odpowiednią podeszwę. W przypadku kortów twardych istotna jest przede wszystkim wytrzymałość i trwałość. Dlatego też powinny posiadać stosunkowo sztywną cholewkę i podeszwę. Tego typu buty wyposażone są również w dużą ilość amortyzatorów, dzięki czemu możliwe jest choć w małym stopniu absorbowanie uderzenia. Elastyczne rowki natomiast ułatwiają nasze naturalne poruszanie się. Co ciekawe, w przypadku butów na twardą powierzchnie, będą również odpowiednie w przypadku trawy lub na mączce. W przypadku butów na kort ziemny, podeszwy powinny posiadać specjalny bieżnik, dzięki czemu nie zbiera on dużej ilości mączki, która to jest problematyczna i zmniejsza komfort użytkowania. W przypadku kortów trawiastych, buty najczęściej posiadają płaską podeszwę. Posiadają wiele gumowych wypustek, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie dobrej przyczepności nawet w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych, jak chociażby deszcz. Buty na korty trawiaste są bardziej elastyczne, niestety zdecydowanie ciężej jest je znaleźć w naszym kraju.

Dopasowanie butów tenisowych

Buty tenisowe muszą być odpowiednio dobrane do rozmiaru naszych stóp, aby zmaksymalizować komfort użytkowania. Nie mogą być one ani za ciasne, ani za luźne. Najbardziej optymalny jest niewielki luz w palcach, który oscyluje w graniach 0,5 cm. Nie obędzie się bez wygodnego śródstopia, a także sztywnego zapiętka, dzięki czemu stopa się nie ślizga, a my jesteśmy w stanie wygodnie się poruszać. Nie możemy czuć oczywiście żadnego bólu czy też dyskomfortu, bowiem w przypadku dłuższego noszenia obuwia nieprzyjemne uczucie może się nasilić.