Fizjoterapia kobiet w ciąży – dla zdrowia i samopoczucia przyszłej mamy

Masaż kobiety w ciąży stanowi świetną formę radzenia sobie z bólami pleców i uczuciem ociężałych nóg. Stanowi też formę relaksu i chwilę przyjemności dla przyszłej mamy. Jakie korzyści płyną z ćwiczeń fizjoterapeutycznych?

Masaż w ciąży – ulga dla pleców

W trakcie masażu istotna jest komfortowa pozycja kobiety w ciąży. Pod głową warto zastosować poduszkę oraz zadbać o to, aby nogi były zgięte w kolanach. Masaż w pozycji bocznej przeprowadzany w sposób delikatny wpływa pozytywnie na samopoczucie kobiety, rozładowuje stresy i napięcia dnia codziennego. Istotne jest przede wszystkim masowanie znajdujących się po obu stronach kręgosłupa, na co terapeuta Bielsko na pewno zwróci uwagę. Szczególnie przyjemne dla kobiety w ciąży może być rozcieranie wykonywane opuszkami kciuków, kostkami zgiętych palców czy podstawą dłoni. Wśród technik przydaje się również ugniatanie, które pozwala kobiecie się odprężyć, zrelaksować i uspokoić. Równie przyjemne jest masowanie barków, zmniejszające napięcie w okolicy górnej części pleców i szyi. Masaż warto wykonywać przy użyciu odrobiny oliwki. Całą czynność dobrze jest zakończyć powolnym gładzeniem skóry. Szczegółowy opis masażu kobiet w ciąży można znaleźć na stronie https://fizjomed.pro/masaz-bielsko-biala/. Jeśli chodzi o masaż, Bielsko dysponuje wyjątkowo wykwalifikowanymi fizjoterapeutami, przygotowanymi do pracy z przyszłymi mamami.

Jakie korzyści dla kobiety w ciąży płyną z delikatnego masażu?

Wśród najważniejszych korzyści, jakie przyszła mama czerpie z masażu warto wymienić następujące zalety:

  • przyjemnie relaksuje i poprawia samopoczucie,
  • łagodzi obrzęki i opuchliznę nóg,
  • redukuje stres,
  • ogranicza ból kręgosłupa,
  • pobudza krążenie,
  • niweluje napięcie i stres,

Dlaczego warto skupić się na masażu nóg kobiet ciężarnych?

Kobiety w ciąży muszą zmierzyć się z unoszeniem większego niż zazwyczaj ciężaru. Nie ma więc co się dziwić, że w przypadku wielu pań w okresie ciąży pojawia się problem z obrzękiem i opuchlizną nóg. Masaż ułatwia krwi i limfie przepływ, poprawia krążenie, ogranicza powstawanie obrzęków, a także tworzenie się żylaków. Sprawia, że nogi znowu stają się przyjemnie lekkie. W tym przypadku również warto rozpocząć od delikatnego głaskania skóry nóg, by następnie przejść do delikatnego uciskania. Warto masować zarówno łydki, jak i uda. Nie warto zapominać również o palcach stóp. Wskazana jest pozycja boczna lub siedząca.

Kiedy warto zdecydować się na masaż?

Masaż, dzięki zastosowaniu bezpiecznych i sprawdzonych technik, jest polecany zawsze wtedy, gdy kobieta ciężarna odczuwa dolegliwości bólowe związane z kręgosłupem lub też cierpi na obrzęk nóg. Techniki fizjoterapeutyczne są jednak na tyle przyjemne i odprężające całe ciało, że z powodzeniem mogą być stosowane także przy braku symptomów bólowych, a jedynie jako miły element na zakończenie dnia.