Kombinezon triathlonowy – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Triathlon to dyscyplina sportowa, będąca kombinacją kolarstwa, biegania i pływania. Chcąc wziąć udział w trójboju musimy nie tylko odpowiednio przygotować się fizycznie, ale również dobrać odpowiedni kombinezon triathlonowy, który często musi sprostać niełatwym warunkom pogodowym. Z tego powodu zakup stroju powinien być przemyślany, aby nie tylko dobrze się prezentował, ale zapewnił komfort, bezpieczeństwo i wygodę podczas zawodów.

Czym się charakteryzuje kombinezon triathlonowy?

Zdawałoby się, że trójbój, składający się z trzech różnych aktywności fizycznych wymaga od nas doboru trzech różnych strojów, odpowiednich do biegania, pływania i jazdy na rowerze. Aby wyjść naprzeciw potrzebom triathlonistów, zapewniając im wygodę i oszczędność czasu, producenci odzieży sportowej proponują rozwiązanie idealne – kombinezon triathlonowy. Wykonany z szybkoschnącego i oddychającego materiału, zapewniającego suchość i komfort zaraz po pływaniu. Jest elastyczny i bardzo dobrze dopasowuje się do ciała, jednocześnie nie krępując ruchów, zapewniając pełną swobodę ciała. Ograniczona ilość płaskich szwów niweluje powstawanie podrażnień i otarć. Kombinezon triathlonowy wyposażony jest w kroku we wkładkę, która ma zapewnić odpowiednie wsparcie na rowerze, a jednocześnie być niewyczuwalna i nie przeszkadzać podczas biegania. Zastosowanie wstawek z siateczkowego materiału o zwiększonych właściwościach wentylacyjnych zapewnia bardzo dobrą cyrkulację powietrza, co zapobiega przegrzaniu i pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę ciała.

Jak wybrać odpowiedni dla siebie kombinezon triathlonowy?

Poszukiwania odpowiedniego kombinezonu triathlonowego powinniśmy rozpocząć od określenia budżetu jakim dysponujemy. Ceny zaczynają się od około stu pięćdziesięciu złotych do ponad tysiąca. Cena ma znaczenie, bo uwzględnia jakość i rodzaj użytych materiałów, a także rozwiązania techniczne, jak antypoślizgowa wkładka na końcach nogawek, zapobiegająca ześlizgiwaniu się stroju podczas zawodów, czy żelowa wkładka zamiast standardowej, zapewniająca jeszcze większy komfort podczas jazdy na rowerze i biegania. W naszym klimacie pogoda bywa dość kapryśna, dlatego wybierając kombinezon triathlonowy warto uwzględnić warunki atmosferyczne. Podczas zawodów odbywających się w chłodniejszych miesiącach, rozsądniejsze wydaje się zainwestowanie w strój z długimi rękawami czy nogawkami. Istotną kwestią jest rodzaj tkaniny, z której jest wykonany. Powinna ona zapewniać regulację temperatury ciała poprzez odprowadzanie wilgoci i izolowanie od warunków zewnętrznych. Kombinezon triathlonowy ma za zadanie ochraniać Twoje ciało przed warunkami otoczenia, więc tak ważne jest, aby dobrać odpowiedni do panującej na zewnątrz aury strój.