Weganizm – czego nie jeść?

Diety roślinne stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Ludzie ograniczają spożycie mięsa albo zupełnie wyłączają je z diety, przechodząc na wegetarianizm, weganizm lub inne pochodne diet roślinnych, jak: laktowegetarianizm, laktoowowegetarianizm, witarianizm, frutarianizm, semiwegetarianizm, dieta raw. Wszystkie te diety ograniczają do zera spożycie mięsa, ale w zależności od konkretnej diety pozwalają na spożywanie innych produktów pochodzenia zwierzęcego, na przykład przetworów mlecznych, miodu czy jajek. Weganizm jest jedną z najbardziej ścisłych diet wegetariańskich.

Przechodząc na weganizm czego nie jeść?

Przechodząc na weganizm czego nie jeść?Oczywiście mięsa. Niezależnie czy jest to wołowina, wieprzowina czy chude mięso z indyka lub kurczaka. Spożywanie żadnego nie jest możliwe. Trzeba zaznaczyć, że ryby to też mięso. Wbrew pozorom może być to dla wielu ludzi zaskakujące, ponieważ często zdarza się, że weganom zamiast innego mięsa proponuje się właśnie zjedzenie ryby. Kolejną rzeczą, której nie możemy spożywać, będąc na diecie wegańskiej są produkty odzwierzęce, głównie chodzi tutaj o przetwory mleczne. To znaczy w naszej diecie nie może znajdować się mleko, masło, jogurty, twarogi, sery żółte, serki topione, serki wiejskie – musimy o wszystkich tych produktach zapomnieć. Nie martwmy się jednak, obecnie na rynku znajduje się bardzo wiele roślinnych zamienników tych produktów.

Zamiast mleka krowiego możemy korzystać z przeróżnych rodzajów mleka roślinnego

Do wyboru mamy między innymi mleko sojowe, owsiane, migdałowe, ryżowe, kokosowe, lniane, orkiszowe oraz wiele innych. Warto zaznaczyć, że mleka te kupimy w większości supermarketów, ale możemy je również w prosty sposób przygotować samodzielnie w domu. W Internecie znajdziemy masę przepisów na domowe mleka roślinne.
Podobnie jest z mięsem – w sklepach znajdziemy wiele jego zamienników. Są to na przykład popularne kotlety sojowe, ale możemy kupić także tofu, tempeh, wegańskie parówki, wędliny czy sery. Wybór produktów roślinnych jest naprawdę szeroki, więc nie powinniśmy narzekać na mało urozmaiconą i nudną dietę.

Decydując się na weganizm czego nie jeść jeszcze? Weganie nie jedzą również jajek oraz wielu z nich decyduje się na odstawienie miodu, dotyczy to głównie tych osób, które przechodzą na tę dietę ze względów etycznych.