Najlepsza dieta odchudzająca na wiosnę- porady dietetyka

Wiosna to pora roku, gdzie przyroda budzi się do życia. To właśnie wiosną nabieramy ochoty na zmiany w naszym życiu. Porządkujemy domy, wymieniamy garderobę, no i mamy chęci, żeby zadbać o swoją figurę. Jakie zatem poczynić kroki, aby nasza dieta zmieniła się na wiosnę?

Jak powinna wyglądać zdrowa dieta?

Czasem nie do końca wiemy, co oznacza zdrowa dieta. Najczęściej jako zdrową dietę rozumiemy takie żywienie, które dostarcza naszemu organizmowi wszystkie, niezbędne składniki odżywcze. Żeby rzeczywiście odżywiać się zdrowo, powinniśmy jeść dużo warzyw i owoców. W naszej zdrowej diecie powinny znajdować się także produkty zbożowe, głównie pełnoziarniste oraz nasiona roślin strączkowych (fasola, soczewica, ciecierzyca). Uzupełnieniem zdrowej diety będzie także wypijanie odpowiedniej ilości wody, która przyspiesza metabolizm i usprawnia funkcjonowanie naszego organizmu. Ważnym elementem zdrowego trybu życia jest regularna aktywność fizyczna. Codzienna porcja ruchu, najlepiej na świeżym powietrzu, połączona ze zdrowa dietą i nawadnianiem organizmu, sprawi, że zaczniemy chudnąć i lepiej się czuć.

Dobra dieta na wiosnę

Wiosną nie mamy jeszcze tak dużego dostępu do świeżych warzyw i owoców, jak latem. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby dbać o to co jemy. W sklepach mamy bardzo duży wybór warzyw korzeniowych, które zawierają wiele cennych składników odżywczych. Dobrym wyborem są także mrożonki, z których możemy ugotować lekkostrawne i pożywne zupy.

Ogólnie dieta na wiosnę powinna skupiać się na oczyszczeniu organizmu po zimie. Powinna być lekkostrawna i bogata w produkty surowe oraz świeżo wyciskane soki i napary ziołowe. Dieta, która oczyszcza nasz organizm, bazuje na produktach świeżych, głównie są to warzywa i owoce. Dobrym uzupełnieniem wiosennej diety są kiełki. Zawierają one witaminy i składniki mineralne w bardzo dobrze wchłanianej formie. Możemy je kupić w sklepie lub samodzielnie wyhodować w domu.

Jeżeli nie mamy ochoty na wyszukiwanie lekkostrawnych potraw, ale chcemy zadbać o nasz organizm na wiosnę, to dobrym wyborem będzie dieta pudełkowa. Katering dietetyczny zapewni nam świeże i zbilansowane posiłki, a my będziemy mogli się skupić np. na aktywności fizycznej. Na stronie easydiet.pl możemy wybierać wśród wielu programów, np. zdrowa dieta na co dzień, zdrowe odchudzanie czy program dla aktywnych. Niezależnie który program wybierzemy, nasze posiłki będą zdrowe i lekkostrawne. Dodatkowo dostaniemy je bezpośrednio do domu. Jeżeli chcemy zdrowo chudnąć i zacząć zdrowiej jeść na wiosnę, to dieta pudełkowa jest idealnym wyborem.

Produkty jakich nie może zabraknąć w dobrej diecie

Dobra dieta to dieta przede wszystkim zróżnicowana. Oparta na różnych grupach produktów.

Pierwszą grupą są warzywa i owoce. Tutaj panuje zasada, że im bardziej kolorowo jemy, tym więcej składników odżywczych otrzymuje nasz organizm. Warzywa i owoce o zielonym kolorze powinniśmy jeść w dużych ilościach, ponieważ zawierają chlorofil, który oczyszcza i odżywia nasz organizm, a dodatkowo chroni nasze komórki przed nowotworami. Czerwone oraz żółte warzywa i owoce są bogate w karotenoidy, które doskonale chronią nasz organizm przed wolnymi rodnikami. Soki i koktajle owocowe oraz owocowo-warzywne to bardzo dobry pomysł na szybki i zdrowy posiłek. Możemy wybrać taką formę jedzenia warzyw i owoców, jeżeli nie mamy czasu na przygotowywanie sałatek czy gotowanie warzyw.

Kolejną grupą zdrowych produktów są produkty pełnoziarniste. Zaliczają się do niej wszystkie kasze, makarony oraz pieczywo z mąk z pełnego przemiału. Produkty, które powstają z pełnoziarnistej mąki są bardziej wartościowe dla naszego organizmu, ponieważ zawierają dużo błonnika (który  usprawnia perystaltykę jelit) i witamin przede wszystkim z grupy B (są odpowiedzialne za dobrą kondycję naszego układu nerwowego). W procesie oczyszczania mąki (produktem końcowym jest biała mąka) wszystkie te wartościowe elementy są usuwane. Dlatego wybierając makaron czy pieczywo, warto zdecydować się na te pełnoziarniste.

Dobrej jakości nabiał oraz jaja to produkty, których z pewnością nie może zabraknąć w naszej zdrowej diecie. Powinniśmy wybierać tylko takie produkty, które pochodzą od lokalnych dostawców i są wytwarzane bez zbędnych dodatków. Nabiał to doskonałe źródło wapnia i białka, które są konieczne do prawidłowego funkcjonowania naszych mięśni i kości. Z kolei jaja są źródłem wszystkich aminokwasów egzogennych, które zapewniają sprawne funkcjonowanie całego naszego organizmu.