Światło, które odmładza i koi skórę. Poznaj terapię światłem LED

Światło LED to wyjątkowa terapia, którą w medycynie estetycznej stosuje się przede wszystkim do wzmacniania efektów innych zabiegów oraz łagodzenia podrażnień np. po laseroterapii. Terapia światłem LED (fototerapia) m.in. odmładza skórę, leczy aktywny trądzik (młodzieńczy, różowaty), redukuje blizny, a także pobudza wzrost włosów. Wyjaśniamy, na czym polega ten innowacyjny zabieg.

Czym jest terapia światłem LED?

Terapia światłem LED (z ang. Light Emiting Diode) to całkowicie bezbolesny i nieinwazyjny zabieg medycyny estetycznej. Jego działanie opiera się na dostarczaniu do skóry energii świetlnej o określonych barwach, która poprawia funkcjonowanie komórek skóry oraz ich ukrwienie. Ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Badania nad działaniem światła LED rozpoczęto w NASA już w latach 60. i kontynuowano je w różnych ośrodkach medycznych w USA. Wyniki licznych badań prowadzonych na przestrzeni lat potwierdziły wysoką skuteczność fototerapii.

LED to światło monochromatyczne o różnych długościach fali (różnego koloru), które trafia do komórek, nie nagrzewając ich i nie parząc. W warszawskiej Klinice Miracki skorzystamy z fototerapii lampą TriWings, która działa w trzech trybach:

  • Terapia niebieskim światłem LED – wykazuje działanie antybakteryjne, które wykorzystywane jest w zabiegach przeciwtrądzikowych.
  • Czerwone światło LED – wnika w skórę właściwą najgłębiej, regeneruje ją, poprawia koloryt i redukuje zmarszczki. Stanowi tym samym idealną profilaktykę anti-aging.
  • Terapia światłem LED mieszanym (fioletowym) – sprawdza się w leczeniu blizn i rozstępów.

W jakich sytuacjach stosuje się fototerapię?

Terapia światłem LED ma szerokie zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, m.in.:

  • odmładza skórę,
  • redukuje wydzielanie sebum i hamuje łojotok,
  • usuwa przebarwienia i wyrównuje koloryt,
  • wspomaga leczenie aktywnego trądziku (młodzieńczego i różowatego),
  • redukuje blizny i rozstępy,
  • leczy łysienie,
  • wzmacnia kondycję włosów,
  • łagodzi podrażnienia po różnego rodzaju zabiegach medycyny estetycznej.

Jak działa światło LED na twarz, ciało i włosy?

Terapia światłem LED to zabieg krótki i przyjemny. Jego długość zależy od leczonego obszaru, ale zazwyczaj trwa krócej niż 60 minut. Naświetlana jest czysta skóra, bez makijażu. Pacjent leży tuż pod lampą, ale nie odczuwa gorąca. Zabieg jest niebolesny, bezinwazyjny, nie wymaga specjalnego przygotowania. Przez wiele osób uważany jest wręcz za relaksujący.

Jak działa światło LED na skórę? Pobudza energetycznie komórki do regeneracji i przebudowy tkanek. Pod jego wpływem zwiększa się synteza kolagenu w skórze, poprawia jej ukrwienie, wzrasta przepuszczalność naczyń krwionośnych. Pobudzone zostają naturalne procesy odpornościowe. Terapia światłem LED poprawia elastyczność i koloryt skóry, niweluje jej wiotkość, spłyca zmarszczki. Seria zabiegów zmienia kondycję skóry, która staje się mocniejsza, bardziej sprężysta i wygładzona. Lampa LED wyraźnie redukuje zaczerwienienia i leczy stany zapalne skóry, dlatego polecana jest szczególnie osobom z problemami łojotokowymi skóry i przebarwieniami.

Wskazaniem do terapii światłem LED na włosy jest ich nadmierne wypadanie, a także spadek kondycji. Zabieg hamuje łysienie i wspomaga proces odrastania włosów. Światło LED głęboko stymuluje skórę głowy i mieszki włosowe, prowadząc do wyraźnej poprawy kondycji włosów.

Należy pamiętać, że działanie lampy LED na skórę jest bardzo łagodne, dlatego pożądany efekt przynosi dopiero seria zabiegów. Satysfakcjonujące efekty mogą pojawić się już po 6-8 sesjach, ale czasem potrzeba nawet 20 powtórzeń. Wszystko zależy od tego, z jakim problemem się zmagamy. Plan terapii ustala kosmetolog na podstawie analizy skóry i wywiadu z pacjentem.

Dowiedz się więcej na temat terapii światłem LED skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.