Najlepsze smaki Yerba Mate

Na świecie istnieje pięć najczęściej spożywanych używek, które są legalne i zdrowe zarazem: kawa, herbata, kakao, guarana i yerba mate. Uważane są za najbardziej zrównoważone, zapewniające witalność, a także posiadające substancje odżywcze. Jedną z najsmaczniejszych wariacji jest yerba mate pomarańczowa.

Napój wymawiany jako „yer-bah mah-tay” pochodzi z liści krzewów występujących w lasach tropikalnych Ameryki Południowej. Pierwszymi odkrywcami rośliny było plemię Ache Guayaki, które przez stulecia popijało yerba mate z tykwy, korzystając z jej odmładzających właściwości. W 1964 roku Instytut Pasteur odkrył w yerba mate aż 24 witaminy, 15 cennych aminokwasów oraz przeciwutleniacze, które spowalniają procesy starzenia się organizmu, a także zapobiegają rozwojowi nowotworów. Napój yerba mate dotarł do Europy w XVI wieku, a jako pierwsi jego wartość docenili Jezuici.

Łyk historii

Uważa się, że napój mate był początkowo spożywany przez rdzenną ludność południowej Brazylii. Dzięki hiszpańskiej kolonizacji, napój rozprzestrzenił się na terytorium Paragwaju pod koniec XVI wieku, a następnie w XVI wieku trafił do Argentyny.

Około lat 50. XVI wieku jezuici udomowili roślinę i założyli plantacje w Misiones w Argentynie. Rozpoczęła się „wojna handlowa” ze zbieraczami pochodzącymi z Paragwaju, która doprowadziła do wyrzucenia jezuitów z tego terenu w latach siedemdziesiątych XVII wieku. Gdy ich posiadłości popadły w ruinę, jezuickie tajemnice uprawy krzewów i obróbki liści zostały zapomniane. W latach 60. XIX wieku Brazylia powróciła na pozycję lidera wśród najważniejszych producentów yerba mate.

Jak pić

Czego potrzebujemy do picia yerba mate niczym rdzenny mieszkaniec Ameryki Południowej? Nie jest to skomplikowane, a wszelkie potrzebne akcesoria możemy kupić, np. w sklepie internetowym. Przyda się: pusta tykwa, termos i metalowa słomka, czyli tzw. bombila. Tykwy tradycyjnie wytwarzano z wydrążonych owoców tykwy, ale obecnie są produkowane z różnych materiałów, w tym drewna, szkła, ceramiki, a nawet silikonu. Dzięki temu są one tańsze, bardziej odporne na zużycie, a także szerzej dostępne.

Napełnij kubek do nieco ponad połowy suszem yerba mate. Przechyl tykwę, aż herbata zakryje bok i dosięgnie niemal samego szczytu naczynia. Przed włożeniem bombili dolej gorącą wodę do połowy napoju. Optymalna temperatura parzenia to ok. 60–70ºC. Włóż filtrujący koniec słomki do napoju tak, aby słomka spoczywała pod kątem. Następnie wlej gorącą, ale nie wrzącą wodę.

Zasmakuj w smakach

Naturalna i „czysta” yerba ma wyczuwalny posmak goryczki. Można to przyrównać do bardzo intensywnej, zielonej herbaty. Nie wszyscy lubią taki smak, dlatego też producenci starają się znaleźć rozwiązanie, które pozwoli cieszyć się napojem szerszemu gronu odbiorców. W ten sposób powstały mieszanki w różnych wersjach smakowych. Szlachetna goryczka doskonale łączy się ze słodkimi owocami, dlatego najczęściej spotykane wersje yerba mate to: pomarańczowa, cytrynowa, z dziką różą, ananasowa, jabłkowa. Możemy również kupić mate z dodatkiem ostropestu, czystka, czy guarany.