Suplementacja magnezu – co wybrać?

Bolesne skurcze mięśni, nawracające drętwienie i mrowienie kończyn to typowe objawy niedoboru magnezu, co zwykle związane jest ze wzmożoną aktywnością fizyczną, nadużywaniem substancji sprzyjających szybkiemu wypłukiwaniu magnezu, takich jak kawa, herbata czy alkohol, a także stosowaniem niektórych leków moczopędnych i hormonalnych. By zapobiec tego typu dolegliwościom, można sięgnąć po magnez organiczny lub inny suplement z tym pierwiastkiem. Pomocna będzie również modyfikacja diety.

Jak poradzić sobie z niskim poziomem magnezu?

Jeśli nie chcesz stosować suplementów diety, zawsze możesz sięgnąć po tradycyjne produkty spożywcze zawierające większą dawkę łatwo przyswajalnego, organicznego magnezu. Doskonałym przykładem takiego produktu jest kakao. Możesz sięgnąć również po gorzką czekoladę, orzechy i różnego rodzaju nasiona. Większą dawkę magnezu znajdziesz również w popularnych warzywach liściastych, na przykład w szpinaku, jarmużu czy naci pietruszki. Bogate w magnez organiczny są także nasiona roślin strączkowych, otręby, kasze i kiełki zbóż. Prostym i szybkim sposobem na dostarczenie do organizmu odpowiedniej dawki magnezu jest picie magnezowej wody mineralnej lub dowolnie innego rodzaju wody bogatej w elektrolity. W stanach większego niedoboru magnezu, a także podczas wzmożonej aktywności fizycznej, można sięgnąć po magnez w kapsułkach, rozpuszczających się w wodzie tabletkach lub w formie proszku.

Suplementy z magnezem – na co się zdecydować?

Jeśli nie chcesz czekać na skutki modyfikacji codziennej diety, suplementy z magnezem organicznym będą strzałem w dziesiątkę. Takie preparaty są łatwe do przyswojenia przez ludzki organizm, możliwie naturalne, a przez to całkowicie bezpieczne. W aptekach i sklepach z odżywkami dla sportowców znajdziesz wiele rodzajów takich suplementów. Najłatwiejsze do przyswojenia są te, w których składzie występują naturalne sole magnezu, na przykład cytrynian magnezu. Gorzej przyswajalne, a tym samym mające mniejszą wartość terapeutyczną, są znacznie częściej spotykane suplementy z tlenkami magnezu. Jeśli zatem szukasz szybkiego remedium na bolesne skurcze mięśni, magnez organiczny będzie dobrym wyborem.

Pamiętaj, że stosowanie suplementów diety nie może być alternatywą dla codziennych posiłków. Preparaty z magnezem organicznym warto stosować zatem jedynie wówczas, gdy odczuwasz brak tego pierwiastka lub chcesz wspomóc swój organizm w momentach jego szczególnego obciążenia, na przykład wówczas, gdy intensywnie trenujesz lub wykonujesz ciężką pracę fizyczną. Suplementy z magnezem mogą być wsparciem dla codziennej diety, a nie jej zamiennikiem.