Przełożenie wielkich pni tętniczych (w skrócie TGA) to ciężka, wrodzona wada serca o dość intrygująco brzmiącej nazwie. Czym są pnie tętnicze? Na czym dokładnie polega wada? Jak się objawia? I przede wszystkim – czy można ją leczyć?
Zanim przyjrzymy się samej wadzie, najpierw przypomnijmy sobie jak – w dużym uproszczeniu – działa ludzkie serce. Natlenowana krew jest wypychana przez aortę z lewej komory do tkanek ciała. Tam oddaje tlen potrzebny im do prawidłowego funkcjonowania i zbiera dwutlenek węgla, by następnie trafić do prawego przedsionka i prawej komory. Stąd przez pień płucny wędruje do płuc, gdzie znów pobiera tlen, oddając przy tym CO2. Teraz z powrotem trafia do lewego przedsionka i lewej komory – i w ten sposób cały cykl zatacza koło.
Na czym polega przełożenie wielkich pni tętniczych?
Istotą TGA https://kardiochirurgiadziecieca.cm-uj.krakow.pl/dla-pacjentow/leczone-wady-serca/przelozenie-wielkich-pni-tetniczych-tga/ jest odwrotne ułożenie wielkich naczyń – aorta uchodzi z prawej komory, a pień płucny z lewej. Objawia się to przede wszystkim niedotlenieniem i sinicą całego ciała. Niekiedy możliwe są także nieprawidłowe odejścia tętnic wieńcowych (naczyń, które służą do odżywiania serca samego w sobie). Z czasem może dochodzić do narastającej niewydolności układu krążenia – szczególnie niebezpiecznie robi się wtedy, gdy zamknięciu ulegnie pozostały po życiu płodowym przewód tętniczy, łączący aortę i tętnicę płucną. Dlatego podejrzewając taką patologię, konieczne jest utrzymanie jego drożności.
Operacja szansą na powrót do zdrowia
Standardem w leczeniu przełożenia wielkich pni tętniczych jest operacja zwana switchem naczyniowym. Polega ona na przeszczepieniu aorty (wraz z naczyniami wieńcowymi serca)
i pnia płucnego na ich właściwe miejsca. Po takim zabiegu konieczna jest regularna kontrola kardiologiczna, jednak poprawa jest wyraźna, a rokowania bardzo dobre.
Wśród innych wrodzonych wad serca, które można leczyć operacyjnie, są m.in.: zespół hipoplazji lewego serca (HLHS), tetralogia Fallota czy koarktacja aorty. W wielu przypadkach może to być jedyna szansa na powrót do zdrowia i wyraźną poprawę komfortu życia małego pacjenta.
Dzięki postępom techniki i osiągnięciom współczesnej medycyny kardiochirurgia dziecięca ma dziś bardzo wiele do zaoferowania małym pacjentom – również takim, dla których jeszcze kilkanaście-kilkadziesiąt lat temu wydawało się nie być ratunku.