Czy podczas e-palenia może wystąpić zjawisko palenia biernego?

E-papierosy palone we wnętrzach budynków także narażają inne osoby na bierne wdychanie dymu. Według wielu źródeł jest to jednak znacznie niższa dawka szkodliwych substancji niż w  przypadku klasycznych papierosów. Badacze ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili w tym celu badania o bardzo zaskakującym rezultacie. Jak więc wygląda kwestia palenia biernego w przypadku e-papierosów?

Czy palenie bierne e-papierosów jest szkodliwe?

Według wielu opinii oraz przeprowadzonych badań, palenie bierne w przypadku e-papierosów ma bardzo nikły wpływ na zdrowie człowieka. W przeciwieństwie do klasycznych papierosów z bibułki, nowoczesne wyroby elektroniczne mają bowiem kilkukrotnie mniejszą zawartość nikotyny w wytwarzanym aerozolu.

E-papierosy nie stanowią zagrożenia związanego z emisją toksycznych substancji, które obecne są w tradycyjnych wyrobach tytoniowych. Zespół badaczy potwierdził także, że ilość nikotyny wydzielanej przez tradycyjne papierosy jest 10-krotnie wyższa niż ta pochodząca z produktów elektronicznych.

Wniosek nasuwa się więc sam, a dzięki takim badaniom można poznać prawdziwe fakty i rzeczywisty wpływ e-papierosów na zdrowie. W praktyce oznacza to, że bierni palacze także narażeni są na wdychanie tej substancji, jednak w znacznie mniejszym stopniu. Według obecnych wniosków i badań kontakt tym wyrobem na wolnym powietrzu jest bardzo małym zagrożeniem. Warto także podkreślić, że prawidłowa wentylacja pomieszczenia jeszcze bardziej zabezpiecza biernych palaczy przed groźnymi i niechcianymi substancjami.

W celu zakupienia nowoczesnych e-papierosów warto wybrać np. sklep internetowy iVAPE z Zawiercia.

Badania nad e-papierosami z USA

Według badań przeprowadzonych przez badaczy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii w USA, dym z e-papierosów zawiera 10-krotnie mniej szkodliwych związków. W produktach tego typu znajduje się jednak więcej substancji takich jak chrom i nikiel. W e-papierosach występuje także cynk i ołów, według badań jednak w mniejszych ilościach niż w przypadku tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Jeden z badaczy potwierdza więc, że e-papierosy są szkodliwe w  mniejszym stopniu, jednak zawartość pozostałych metali ciężkich wskazuje, że nie jest to idealne rozwiązanie. Warto także wspomnieć, że zespół badaczy określił, iż metale ciężkie obecne są w stosowanych wkładach. Być może więc, w przyszłości będzie można jeszcze bardziej udoskonalić tę technikę i sprawić, że elektroniczne papierosy będą mniej szkodliwe.