Olej zużyty – Zagrożenie dla środowiska i możliwości zagospodarowania

Wiele zakładów mechanicznych i przemysłowych stoi przed wyzwaniem, jakim jest gospodarka zużytymi olejami. Metody utylizacji muszą być przede wszystkim bezpieczne – olej zużyty należy do grupy odpadów niebezpiecznych, o negatywnym wpływie na środowisko naturalne. Jeden litr zużytego oleju wystarczy, by aż 5 milionów litrów wody przestało być zdatne do picia.

Szczególnie niebezpieczne i szkodliwe jest spalanie – zutylizowanie w ten sposób jednej tony oleju powoduje uwolnienie do atmosfery aż 10kg szkodliwych związków cynku, manganu, ołowiu, fosforu, siarki oraz związków chloropochodnych.
Samodzielne spalanie oleju jest całkowicie zabronione pod groźbą kary grzywny, aresztu lub zawieszenia działalności, nawet jeżeli posiada się piec z właściwymi atestami. Może ono być wykonywane jedynie przez specjalistyczne zakłady wyposażone w odpowiednią infrastrukturę i posiadających stosowne zezwolenia.

Olej zużyty – jak prawidłowo zutylizować?

W związku z tym, że nie wolno zużytego oleju wylać, spalić, jak również nie ma on już żadnego zastosowania, jakie są dostępne opcje?

Najlepszą metodą utylizacji tego typu odpadów jest tak zwana rerafinacja. Dzięki temu procesowi otrzymuje się oleje silnikowe w sposób bezpieczniejszy dla środowiska, jak również bez używania świeżej ropy naftowej.
Produkcja olejów silnikowych metodą rerafinacji jest również tańsza niż wytwarzanie ich bezpośrednio z ropy. Dodatkowo pozwala na uniezależnienie przemysłu petrochemicznego od dostępności jej źródeł.

Optymalnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw, pozwalającym na wdrożenie takiej formy zagospodarowania zużytego oleju jest przekazanie go odpowiedniej firmie, która specjalizuje się w odbiorze i utylizacji odpadów niebezpiecznych, w tym przepracowanych olejów.

Kompleksową obsługę firm w dziedzinie zagospodarowania odpadów niebezpiecznych (oraz innych niż niebezpieczne) świadczy firma Modeko. Jej usługi dostępne są na terenie całego kraju. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie http://modeko.net.pl/Oferta/Oleje-przepracowane .

Dzięki własnej flocie transportowej, możliwości stałego odbioru lub transportu odpadów, jak również bezpłatnej wycenie oraz ofercie bezpłatnych pojemników przeznaczonych do segregacji odpadów, współpraca z Modeko gwarantuje stuprocentową satysfakcję z jakości usług.