Czy ktoś nadal zbiera kapsle od piwa? – Jasne!

Kapitalistyczne podejście do życia sprawiło, że nawet w indywidualnych zainteresowaniach poszukuje się korzyści materialnych. Zarówno na bardziej „rozbudowanych pasjach” – rysunku, poezji czy rękodziele, jak i popularnych hobby – zbieraniu znaczków, pocztówek bądź kapsli, często wywierana jest presja, aby przekształcić je w jakiś sposób w źródło dochodu. Istnieją jednak osoby, które wciąż czerpią prostą przyjemność ze swoich kolekcji.

Birofilistyka to zbieranie wszelkich akcesoriów związanych z piwem: zaczynając od etykiet, a kończąc po dedykowane kufle. Pod tę kategorię podpadają także kapsle, które do dzisiaj cieszą się dużą popularnością wśród zbieraczy. Niektórzy mogą pochwalić się zestawami zawierającymi nawet do kilkudziesięciu tysięcy okazów, prezentując swoje hobby online. Społeczności birofilów organizują się na forach internetowych, gdzie dzielą się swoimi doświadczeniami, metodami przechowywania czy zdejmowania poszczególnych elementów z butelki. Szczególnie cenione są piwa regionalne, niewystępujące na skalę ogólnopolską, a przez to – unikatowe.

Fenomen birofilistyki

Najwięksi pasjonaci zbierają właściwie wszystko: podstawki pod kufle, kielichy, otwieracze do butelek, a także same butelki i puszki. Jest jednak jeden przedmiot, który łączy pokolenia hobbystów, a jest nim kapsel. Kolekcjonowanie kapsli to aktywność, która była kultywowana przez lata i choć może wydawać się, iż takie zainteresowania tracą rację bytu we współczesnym świecie, sytuacja wygląda inaczej. Rynek oferuje różne akcesoria na zdobycze, ułatwiające ich przechowywanie oraz zdejmowanie. To znacznie ułatwia organizowanie kolekcji, a przy tym pozwala na estetyczną prezentację – informuje producent piwa Pilsvar.

Kapsle stanowią formę historycznego zapisu polskiej myśli browarniczej oraz szkoły designu. Kolekcje można rozpatrywać jako rodzaj dorobku kulturowego, szczególnie te wzbogacone o etykiety. Odzwierciedlają ówczesne trendy w reklamie i techniki graficzne. Aby prezentowały się jak najlepiej, kapsle należy zdejmować delikatnie, pod dobrym kątem. Gwałtowne szarpnięcia mogą zniszczyć powierzchnię, tworząc zgniecenia. Ich wartość jest czysto sentymentalna, jednak piwa regionalne oferują szczególnie pożądane okazy. Często wykorzystują wyjątkowo kreatywne ikony i są trudniej dostępne, przez co rzadziej występują w kolekcjonerskich zbiorach.

Przechowywanie kapsli

Kapsle można przechowywać w specjalnie do tego przeznaczonych klaserach, paletach lub plastikowych, próżniowych foliach, aby ograniczyć ryzyko ich zniszczenia. Wiele osób magazynuje je w drewnianych pudełkach czy szufladach, jednak w takim przypadku łatwo powstają zadrapania. Poszczególne okazy ocierają się o siebie ostrymi krawędziami, tworząc skazy i niszcząc przedstawione elementy graficzne. Kolekcje tworzone są także z pomocą albumów złożonych z podwójnych stron z dedykowanymi wypustkami, do których środka wkłada się kapsel. Tak zorganizowany i zabezpieczony zbiór nie ma prawa ulec próbie czasu.