Ile kosztuje utrzymanie psa

Każdy, kto planuje zakup lub adopcję psa, musi przygotować się na wydatki związane z  zorganizowaniem wyprawki dla “nowego członka rodziny”. Jednak to nie jedyne koszty, które musimy uwzględnić w swoim budżecie domowym, związane z opieką nad psem. Sprawdźmy, ile kosztuje utrzymanie czworonoga.

Wyprawka dla psa

Wprowadzając do naszego domu psa musimy mu zapewnić komfort i bezpieczeństwo. Wśród niezbędnych akcesoriów, które znajdą się na naszej liście zakupów, pojawi się na pewno smycz oraz obroża lub szeleczki. Wyprowadzanie psa na smyczy to nie tylko wymóg, jaki ciąży na właścicielach psów, ale również wyraz naszej odpowiedzialności. Smycz chroni bowiem czworonoga przed wybiegnięciem na ruchliwą ulicę, gdy nagle zauważy coś interesującego, a także pozwoli utrzymać go w bezpiecznej odległości od innych psów czy osób, które nie życzą sobie kontaktu z naszym pupilem. Oprócz tego w naszej wyprawce muszą znaleźć się miski na jedzenie i picie. Pies powinien mieć swoje własne “naczynia”, które zawsze będzie kojarzył z posiłkiem czy miejscem, gdzie może ugasić pragnienie. Warto również rozważyć zakup kojca lub legowiska, na którym nasz pupil będzie mógł zrelaksować się i odpocząć. Dobrze, aby kojarzył to miejsce od początku ze swoją przestrzenią w nowym lokum. Jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy na tego rodzaju akcesorium, wystarczy wykorzystać jako legowisko stary koc czy pled. Koszt takiej wyprawki to ok. 150-200zł.

Karma dla psa

Zanim pies trafi do naszego domu, musimy wybrać i zakupić dla niego karmę – suchą lub mokrą. Jeśli nie wiemy, jaką karmą pies był dotychczas żywiony, wybierzmy na początek produkt o nieskomplikowanym składzie i przez tydzień podawajmygo psu, by sprawdzić, czy nie wywoła on alergii. Jeśli pojawią się dolegliwości żołądkowe lub reakcje skórne, konieczna będzie zmiana karmy na antyalergiczną. Małe opakowanie karmy suchej do 2kg to koszt rzędu 50zł. Miesięczna porcja karmy, w zależności od wieku psa i jego wielkości, może nas wynieść od 100 do 200zł.

Zabawki dla spa

Nawet dorosły pies powinien mieć swoje zabawki. Dla psa, który przybywa do nowego miejsca, będą one sposobem na rozładowanie stresu spowodowanego zmianą w jego życiu. Polecamy takie zabawki jak szarpaki, piłeczki z otworami, w których można ukryć smakołyki, a także gryzaki oraz pluszaki. Takie zabawki kupimy w każdym sklepie zoologicznym, a wydamy na nie nie więcej niż 50-80zł.

Opieka weterynaryjna

Warto wiedzieć, że pies, tak samo jak człowiek, musi czasami odwiedzać profilaktycznie lekarza, a właściwie weterynarza. Jest to związane z cyklicznymi szczepieniami przeciwko wściekliźnie, odrobaczaniem czy zakupem suplementów. Wydatki wówczas zamkną się w kwocie 100-150zł co kwartał. Czasem jednak może się zdarzyć, że nasz pupil zachoruje lub zdarzy mu się wypadek, który będzie wymagał pilnej interwencji weterynaryjnej. Koszt niektórych zabiegów, na przykład szycia pod narkozą czy innych operacji może wynieść nawet kilkaset złotych i takiego wydatku nie możemy odłożyć na później, gdyż często liczą się minuty, aby uratować zdrowie lub życie naszego czworonoga. W przypadku braku środków na opłacenie takiej interwencji przydatna może okazać się szybka pożyczka, która pozwoli sfinansować niezbędne wydatki związane z zabiegiem i leczeniem.

Mając świadomość, ile kosztuje utrzymanie psa, łatwiej nam będzie zaplanować te wydatki w swoim miesięcznym budżecie i tym samym nie martwić się, że może zabraknąć nam środków na zakup niezbędnych akcesoriów, karmy czy leków dla naszego czworonoga.