Jak rozpoznać i zwalczyć nadwagę?

W dzisiejszych czasach wiele osób boryka się z kompleksami związanymi z nadmierną liczbą kilogramów. Nie jest rzadkością, sytuacja, gdy osoba o odpowiedniej sylwetce dla swojego wieku, wagi i wzrostu źle czuje się w swoim ciele i pragnie spalić trochę tłuszczu. Nie można jednak bagatelizować faktu, że otyłość jest chorobą i może prowadzić do bardzo niebezpiecznych powikłań i konsekwencji zdrowotnych, nie wspominając już o możliwym odbiciu się na psychice.

Wskaźnik BMI

Jak więc rozróżnić otyłość od minimalnej nadwagi, odpowiedniej wagi lub niedowagi? Z pomocą przychodzą kalkulatory BMI. BMI (Body Mass Index) to dosłownie wskaźnik masy ciała, nazywany również wskaźnikiem Queteleta II. Jest on narzędziem wykorzystywanym do sprawdzenia czy waga człowieka jest odpowiednia dla jego wzrostu. Wzór BMI to masa ciała podana w kilogramach, podzielona przez kwadrat wzrostu podanego w metrach. Nie ma jednak potrzeby wyciągania kalkulatora i wykonywania skomplikowanych obliczeń na własną rękę, w internecie znajdują się liczne strony, na których można obliczyć BMI automatycznie, po prostu poprzez wpisanie danych w odpowiednie rubryki. Od razu po uzupełnieniu pól otrzymamy informację zwrotną na temat tego, czy mamy niedowagę, nadwagę, czy też odpowiednią wagę.

Jak zwalczyć nadwagę

Jeżeli już przekonaliśmy się o tym, że mamy nadwagę, oczywiście należy postarać się to zmienić, przede wszystkim ze względu na zdrowie. Dwoma kluczowymi aspektami redukowania tkanki tłuszczowej są odpowiednio zbilansowana dieta i aktywność fizyczna. W tej pierwszej sprawie najlepiej udać się oczywiście do dietetyka, a w drugiej na przykład do trenera personalnego, ponieważ specjaliści najlepiej dobiorą odpowiedni plan działania pod potrzeby indywidualnej jednostki. Wagę można jednak bez problemu zrzucić na własną rękę. Wystarczy wyliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne i zmniejszyć je o około 300 kcal dziennie (zachowując zdrową dietę opartą o bogate w składniki odżywcze produkty). Aktywność fizyczna jest również bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na spalanie tłuszczu. Jeżeli nie lubisz siłowni to spokojnie, na początek wystarczą nawet spacery (można zacząć od krótkich, dziesięcio-minutowych spacerów), lub lekka, poranna gimnastyka czy joga. Z czasem można włączać do codziennego życia bardziej wymagające sporty.