„Męskie” nowotwory: rak płuc i rak prostaty

Rak płuc i rak prostaty to dwa najczęściej diagnozowane nowotwory u mężczyzn. Niestety, w wielu przypadkach rozpoznawane są w zaawansowanych stadiach, kiedy trudno o skuteczne leczenie. Z tego względu warto zwracać uwagę na wszelkie niepokojące objawy i konsultować je z lekarzem.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są przyczyny, objawy i metody leczenia raka płuca,
  • jakie są przyczyny, objawy i metody leczenia raka prostaty.

Nowotwory są w naszym kraju jedną z najczęstszą przyczyn przedwczesnych zgonów – zaraz po chorobach układu krążenia. U mężczyzn bardzo groźny jest m.in. nowotwór płuc oraz nowotwór prostaty. Diagnostyką i leczeniem tych chorób zajmuje się onkolog.

Rak płuc – co trzeba wiedzieć?

Rak płuc jest niestety bardzo podstępnym nowotworem – przez długi czas rozwija się bezobjawowo, a pacjenci zgłaszają się do onkologa późno, gdy choroba jest już mocno zaawansowana.

  • Rak płuc – przyczyny

Główną przyczyną rozwoju raka płuc jest narażenie na kontakt z substancjami toksycznymi znajdującymi się w dymie papierosowym – zarówno podczas czynnego palenia papierosów, jak i palenia biernego. Mniejszą rolę odgrywają tu predyspozycje genetyczne oraz ekspozycja na chrom, nikiel czy azbest.

Czy płuca bolą? Nie, bo w pęcherzykach płucnych nie ma zakończeń nerwowych i dlatego rak płuc jest tak podstępny. Przez długi czas choroba rozwija się bezobjawowo – dopiero w zaawansowanych stadiach pojawia się przewlekły kaszel, krwioplucie, trudności z oddychaniem, chrypa czy zaburzenia połykania.

  • Rak płuc – diagnostyka i leczenie

Chorobę diagnozuje się poprzez wykonanie badań obrazowych (głównie RTG klatki piersiowej i tomografię komputerową), a także analizę histopatologiczną pobranego wcześniej wycinka guza.

Leczenie zależy od stopnia zaawansowania choroby – u pacjentów, u których istnieje duża szansa na wyleczenie wykonuje się operację, najczęściej wycięcia płata płuca objętego zmianą nowotworową (lobektomia).

  • Rak płuc – rokowania

Rak płuc jest niestety schorzeniem o bardzo złym rokowaniu. W Polsce jedynie 10% chorych przeżywa 5 lat od rozpoznania choroby.

Rak prostaty – co trzeba wiedzieć?

Rak prostaty jest drugim pod względem częstotliwości występowania nowotworem złośliwym wśród mężczyzn w Polsce. Niestety, w naszym kraju liczba nowych przypadków choroby co roku wzrasta – średnio o 2-2,5%.

  • Rak prostaty – przyczyny

Przyczyny raka prostaty nie są do końca znane. Przypuszcza się, że procesy nowotworowe w gruczole mogą mieć związek ze zmianami zachodzącymi w organizmach mężczyzn wraz z wiekiem (zdecydowana większość przypadków raka prostaty diagnozowana jest u panów w podeszłym wieku). Oprócz tego, występowanie choroby wiąże się z czynnikami genetycznymi.

Choroba przez długi czas rozwija się bezobjawowo, a dodatkowo – objawy raka prostaty bardzo przypominają łagodny przerost gruczołu krokowego, co jest częstą dolegliwością mężczyzn po menopauzie. Zalicza się do nich m.in. częstomocz, parcia naglące na mocz, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza po mikcji.

  • Rak prostaty – diagnostyka i leczenie

Diagnostyka raka prostaty obejmuje m.in. USG gruczołu krokowego – zarówno przez powłoki brzuszne, jak i przez odbyt. Wykonywane jest badanie stężenia swoistego antygenu sterczowego (PSA) we krwi oraz biopsja prostaty, czyli pobranie wycinka zmiany do badania histopatologicznego.

U pacjentów, u których istnieje duża szansa na wyleczenie, wykonuje się prostatektomię radykalną, czyli wycięcie gruczołu krokowego. U mężczyzn w zaawansowanych stadiach choroby bądź w bardzo podeszłym wieku stosuje się leczenie paliatywne.

  • Rak prostaty – rokowania

Wcześnie wykryty rak prostaty jest w pełni uleczalny. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod terapii – m.in. operacji z użyciem robotów chirurgicznych – leczenie może być mało inwazyjne dla pacjenta, obarczone niższym ryzykiem powikłań i dające większe szanse na zachowanie funkcji seksualnych.