Ortodonta – specjalista od zgryzu

Niewielu z nas ma idealnie ułożone zęby. Wady zgryzu są dość powszechnym zjawiskiem, dotyczą od 40 do 60% mieszkańców naszego kraju. Nie jest to tylko kwestia estetyczna ale i zdrowotna. Korekcja zgryzu poprawia podstawowe funkcje szczęki, czyli przegryzanie i rozdrabnianie jedzenia. Często też wpływa na poprawną wymowę. Dlatego, warto się z tym problemem udać do specjalisty od usuwania wad zgryzu – do ortodonty.

Skąd się biorą wady zgryzu?

Z niektórymi wadami zgryzu, takimi jak np. szpara między siekaczami, czy zbyt silnie rozwinięta żuchwa, po prostu się rodzimy. Inne są nabyte. Mogą powstać w wyniku działania czynników zewnętrznych, głównie w wieku niemowlęcym i dziecięcym. Przykładem jest używanie niewłaściwych smoczków albo zbyt wysokie układanie główki niemowlaka do snu. Najczęściej jednak, oba te czynniki – wrodzone i wtórne – nakładają się na siebie. W wyniku zmian ewolucyjnych, przegryzanie twardych pokarmów przestało być dla naszego gatunku istotną kwestią. Coraz więcej jedzenia przyswajamy w postaci płynnej lub półpłynnej. Efektem tego jest, postępujące z pokolenia na pokolenie, zwężanie się łuków zębowych. W tej sytuacji zęby mają zbyt mało miejsca do prawidłowego ułożenia się, i rosną stłoczone i krzywe.

Co robi ortodonta?

Wybór odpowiedniego ortodonty może się okazać niełatwą sprawą. W każdym mieście istnieje wiele przychodni tego typu. Leczenie ortodontyczne trwa długo, często kilka lat, więc warto dowiedzieć się więcej o lekarzu, w ręce którego złożymy los naszego zgryzu. Dobrze jest zasięgnąć opinii osób, które mają już za sobą tego typu leczenie. Można też wpisać w wyszukiwarkę frazę typu ,,ortodonta Poznań” i poczytać opinie.

Zadaniem leczenia ortodontycznego jest przywrócenie prawidłowego układu zębów w jamie ustnej. W wyniku dokładnego wywiadu, ortodonta powinien wyznaczyć szczegółowy plan i harmonogram leczenia. Najbardziej popularną i skuteczną metodą korekty wad zgryzu jest założenie aparatu ortodontycznego. Aparaty stałe, jak sama nazwa wskazuje, są mocowane do zębów na dłużej. Mogą być zewnętrzne albo wewnętrzne. Te pierwsze zauważymy są od razu, gdy pacjent się uśmiechnie. Drugie, przytwierdzane są od wewnętrznej strony zębów i dlatego całkowicie niewidoczne dla innych. Inną grupę stanowią aparaty ruchome, które pacjent samodzielnie może zakładać i zdejmować. Taki aparat jest bardziej wyspecjalizowany – dostosowany do konkretnej wady. Najczęściej nosi się go kilkanaście godzin na dobę.

Podsumowanie

Dbanie o zęby o higienę jamy ustnej to dziś kwestia oczywista. Dlatego regularnie odwiedzamy dentystę. Ortodonta nie wydaje nam się koniecznością, choć wielu z nas potrzebuje wizyty u takiego specjalisty. Jako, że najczęściej widujemy aparaty ortodontyczne u dzieci, panuje przekonanie, że usuwanie wad zgryzu u dorosłych jest praktycznie niemożliwe. Nie jest to prawda – można stać się pacjentem ortodonty niezależnie od wieku, chociaż pewne wady łatwej usuwa się w wieku dziecięcym lub młodzieńczym. Jedynym warunkiem koniecznym przed wizytą są absolutnie zdrowe dziąsła i zęby.