Każdego dnia potrzebujemy wody do picia, do gotowania potraw, do zmywania, do prania, do zabiegów higienicznych, do mycia samochodów, do podlewania roślin i pojenia zwierząt. Współczesny człowiek zużywa dużo wody do kąpieli, lecz najwięcej jej pochłaniają urządzenia sanitarne. A wody pitnej nie ma dużo na świecie i warto ją w oszczędzać. Wiele osób nie oszczędza wody płacąc duże rachunki za wodę i kanalizację. Lecz wielu ludzi stara się rozsądnie gospodarować zasobami wodnymi i domowym budżetem nie narażając się na bankructwo, gdy przychodzą rachunki za wodę i ścieki. Wiele osób gromadzi wodę opadową po to, aby na przykład mieć ją do podlewania roślin lub do prania.
Zbiorniki do wody pitnej
Ludzie zbierają deszczówkę nie w zbiornik do wody pitnej, lecz w obojętnie co, bo może to być wiadro, wanienka, miednica, itd. Lecz wielu ludzi posiada w swoim gospodarstwie także zbiorniki do magazynowania wody pitnej. Zbiorniki takie wykonane są z materiału nieszkodliwego dla zdrowia człowieka. Zbiorniki produkowane są we wszystkich rozmiarach i w wielu kolorach i sprzedawane w konkurencyjnych cenach. Można kupić zbiornik z pokrywą wykonany z polietylenu będący zbiornikiem na wodę pitną, albo zbiornik na wodę opadową, czyli deszczówkę.
Zbiorniki wody pitnej posiadają stosowne atesty i są wykonane z bezpiecznych materiałów, czyli nadają się do przechowywania cieczy spożywczych. W zbiornikach takich najczęściej przechowywana jest woda pitna lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby przechowywać w nich także inną ciecz, jak na przykład wino, mleko, czy olej. Zbiorniki do wody pitnej cechuje duża wytrzymałość. Można je przewozić, zakopać lub postawić. Zbiornik wody pitnej posiada szczelną pokrywę, która nie pozwoli na wtargniecie do środka zanieczyszczeń. Rozmiary zbiorników na wodę pitną są dostępne nawet w bardzo dużych rozmiarach, bo mieszczące 20, 30, a nawet 50 tysięcy litrów. Jak wygląda montaż zbiornika na wodę pitną? Przy montażu podziemnego zbiornika na wodę pitną trzeba wziąć pod uwagę głębokość przemarzania gruntu. Jak i podczas montażu zbiornika na wodę pitną trzeba zaplanować jego przykrycie.
Skład wody pitnej
Wracając do wody pitnej trzeba powiedzieć, że w Polsce woda pochodząca z sieci spełnia wymogi sanitarne, gdyż parametry stawiane wodzie pitnej są właściwe. Kontrolowana jest ilość kamienia, ilość zanieczyszczeń mikrobiologicznych, jak i kontrolowana jest też korozja. W naszym kraju jako źródło wody pitnej wykorzystuje się wodę słodką pochodzącą z wód powierzchniowych, jak i z wód podziemnych. To czy będzie wody dużo, czy mało uzależnione jest od odpadów i szybkości parowania wody, a także od wielkości przepływu rzek oraz ilości wody podziemnej. Lecz to nie koniec, bo również od zużycia wody przez człowieka.