Ból w kolanie – przyczyny

Kolano jest największym stawem w ciele. Zdrowe kolano porusza się z łatwością, umożliwiając chodzenie, skręcanie i wykonywanie wielu innych czynności bez bólu. Złożona sieć kości, chrząstek, więzadeł, mięśni i ścięgien współpracują ze sobą, aby uelastycznić kolano.

Przyczyny bólu w kolanie

Jak można się spodziewać, istnieje wiele różnych powodów, dla których można odczuwać ból kolana, w tym uraz, infekcję i artretyzm. Jeśli odczuwasz ból w kolanie przyczyny mogą być różne. Poniżej przedstawimy kilka z nich.

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Najczęstszą przyczyną bólu kolana jest choroba zwyrodnieniowa stawów, powoduje ona uszkodzenie chrząstki stawów. Kiedy ta warstwa chrząstki, która ma „złagodzić” stawy i chronić powierzchnię kości jest zniszczona, lub zużyta, twoje kości zgrzytają o siebie i odczuwasz ból. Czujesz to wchodząc po schodach, pracując w ogrodzie lub po prostu zginając kolana, aby usiąść.

Reumatoidalne zapalenie stawów

W reumatoidalnym zapaleniu stawów błona maziowa (wyściółka stawu) ulega zapaleniu. To zapalenie powoduje uwolnienie toksyn, które zagęszczają błonę maziową i uszkadzają chrząstkę i kość dotkniętego stawu. To zapalenie błony maziowej powoduje ból i obrzęk.

Dobrą wiadomością o reumatoidalnym zapaleniu stawów w kolanie jest to, że można go leczyć. Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą, która zazwyczaj pogarsza się z biegiem lat. U niektórych osób wystarczy leczenie nieoperacyjne, takie jak zmiana stylu życia, leki i środki ułatwiające chodzenie, pomagają złagodzić ból. Dla innych będzie konieczność zastąpienia utraconej chrząstki przeszczepami tkankowymi, które mogą pomóc przywrócić normalne funkcjonowanie. Dla wielu osób operacja wymiany stawu kolanowego może być jedynym długoterminowym rozwiązaniem.

Nagły ostry ból kolana

Nagły ból kolana jest zwykle spowodowany urazem, z których najczęstsze to:

  • Uszkodzenia ścięgien: ścięgna przyczepiają mięśnie do kości i są podatne na obrażenia, szczególnie u sportowców. Nagłe pęknięcie – częściowe lub całkowite – powoduje ból i uniemożliwi normalny ruch stawu.
  • Uszkodzenia więzadła: kolano ma dwa więzadła wewnątrz stawu (więzadło krzyżowe przednie i więzadło krzyżowe tylne) i dwa na zewnątrz (więzadło krzyżowe przyśrodkowe i więzadło boczne), łączące kość udową i piszczelową oraz stabilizujące staw. Rozerwanie któregokolwiek z tych więzadeł często wynika ze sportów kontaktowych lub ciężkiego upadku i powoduje natychmiastowy ból, który jest najgorszy podczas chodzenia.