Fizjoterapeuta, o nauce i co można robić

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad pracą fizjoterapeuty? Jaką drogę trzeba przebyć aby zajmować się rehabilitacją i pomagać pacjentom w ulepszaniu sprawności fizycznej organizmu? Fizjoterapia to kierunek intensywnie rozwijający się na przestrzeni ostatnich lat, ponieważ coraz więcej potrzebujących osób szuka pomocy specjalistów, którzy pracują z osobami z niemal wszystkich środowisk. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na temat tego przyszłościowego zawodu!

Od czego zacząć przygodę z fizjoterapią w większym mieście?

Fizjoterapia to nauka skupiająca się na naturalnych metodach leczenia, wykorzystująca do tego przede wszystkim dotyk i ruch ale również bodźce świetlne, chemiczne, elektryczne czy termiczne. Aby zostać specjalistą najlepszą drogą jest ukończenie 5-letnich studiów, po których otrzymujemy tytuł magistra. Na większości uczelni do wyboru mamy tryb stacjonarny lub niestacjonarny. Studia te są idealne dla osób intersujących się naukami medycznymi, biologią, fizjologią i anatomią człowieka. Absolwent uczelni ma do wyboru wachlarz możliwości. Pracę może znaleźć w szpitalach, ośrodkach rehabilitacyjnych, klubach sportowych. Istnieje także możliwość otworzenia własnej kliniki, która będzie specjalizowała się w konkretnej dziedzinie. Fizjoterapeuta może używać takich metod jak terapia manualna, kinezyterapia, kinesiotaping, fizykoterapia, PNF czy McKenzie.

Gdy zastanawiasz się w jakich miastach najlepiej będzie rozwijał się początkujący fizjoterapeuta Warszawa wydaje się być idealnym miejscem, zarówno pod względem nauki jak i ofert pracy. Warto jednak pamiętać, że w tak dużej metropolii nieunikniona jest rywalizacja i spora konkurencja na rynku pracy. Mimo tej wady, duże miasta oferują najlepsze warunki do nawiązywania znajomości oraz rozwoju kariery.

Dla kogo są fizjoterapeuci?

Wizyta u fizjoterapeuty sprawdzi się nie tylko podczas niedowładu którejś kończyny, ale również w przypadku ostrego bólu pleców czy przeszywającego dyskomfortu spowodowanego obolałymi, spiętymi mięśniami. Warto również zapoznać się z miejscami, w których można spotkać tych specjalistów. Fizjoterapeuci najczęściej spełniają rolę rehabilitantów w szpitalu na oddziałach:

  • chirurgicznym,
  • ortopedycznym i traumatologicznym,
  • reumatologicznym,
  • ginekologicznym,
  • urologicznym,
  • neurologicznym.

Z ich pomocy korzystają osoby po zabiegach operacyjnych, urazach czaszkowo-mózgowych lub wielonarządowych, złamaniach kości, a nawet kobiety w ciąży lub po porodzie. Fizjoterapeuta jest również istotnym wsparciem w klubach sportowych, zarówno podczas wydarzeń sportowych jak i poza nimi. Pomaga sportowcom, którzy doznali kontuzji lub potrzebują relaksacji na przykład w postaci rozmasowania spiętych mięśni.

Innymi miejscami, gdzie spotkamy się z fizjoterapeutami są domy opieki społecznej, ośrodki wypoczynkowe czy zakłady przyrodolecznicze. Ich zadaniem jest przywrócenie maksymalnie możliwej sprawności fizycznej, co z kolei wpływa na codzienne, prawidłowe funkcjonowanie danej osoby i jej lepsze samopoczucie. Czasami celem ich pracy jest wzmocnienie siły danej partii mięśni, jednak każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia.