Odżywki po treningu

Czas po treningu to moment, w którym dzieje się bardzo dużo procesów metabolicznych. Odpowiednie odżywienia i suplementacja po treningu jest bardzo ważnym czynnikiem, dzięki któremu nasze efekty będą odpowiednie a nasz organizm w dobrej kondycji.

BCAA

Suplement, który na rynku na razie jest nadal najbardziej stosowany przez osoby aktywnie fizycznie. Jego działanie zostało udowodnione nie raz w wszelkiego rodzaju badaniach, w ostatnim czasie była na niego duża nagonka, jednak nadal jest chwalonym i polecanym suplementem.

Działanie BCAA polega na zatrzymaniu katabolizmu komórek mięśniowych po treningu. Mowa tu głównie o treningu wytrzymałościowym na większym zakresie powtórzeń, gdzie układ nerwowy pracuje bardziej niż zwykle.
Poza zatrzymaniem rozpadu komórek mięśniowych BCAA zmniejsza bolesność po treningu, wpływa na działanie neuroprzekaźników oraz poprawia anabolizm.

Węglowodany

Po treningu nasz organizm powinien dostać odpowiednią ilość energii w postaci węglowodanów prostych. Tutaj szkoły są różne – jedni jedzą dwa banany, inni piją węgle w proszku, a jeszcze inni jedzą batona proteinowo/węglowodanowego. Tak czy inaczej abyśmy czuli się dobrze i komfortowo powinniśmy zjeść cukry.

Witaminy

Podczas treningu tracimy masę witamin i minerałów, które również musimy uzupełnić, jednak tutaj nie jesteśmy zmuszeni robić tego zaraz po treningu. Witaminy możemy uzupełniać raz dziennie, na przykład rano lub wieczorem, organizm sam sobie będzie je potem pobierał w ciągu dnia.

Odżywki po treningu czy przed treningiem to bardzo indywidualna sprawa

Odżywki po treningu czy przed treningiem to bardzo indywidualna sprawa

Ważne jest to jaki uprawiasz sport i co chcesz osiągnąć a również to w co wierzysz. Każde źródło zawiera w sobie trochę prawdy, ale mówi o dwóch różnych rzeczach. Warto nie dać się zwariować i kupować masę odżywek na samym początku przygody z siłownią. Najważniejsza tak czy inaczej dieta jest najważniejszym czynnikiem odpowiadającym za nasze efekty i samopoczucie, nic innego tego nie zastąpi.

Kupując odżywki kieruj się opiniami i smakiem. Marka jest drugorzędną rzeczą, chociaż też ważna. Odżywki z niższej półki często mają gorszy skład oraz słabiej wyczuwalny smak, co podczas długotrwałego brania może być trochę nieprzyjemne.
Nie daj się zwariować- jeżeli nie weźmiesz BCAA czy węglowodanów 10 minut po treningu to nic złego się nie stanie i Twój trening nie pójdzie na marne. Jeżeli nie trenujesz zawodowo możesz sobie pozwolić na małe odstępstwo od tego typu suplementów jeżeli sytuacja tego wymaga.