Zdrowie psychiczne osób niepełnosprawnych

Wypadek zawsze zmienia życie człowieka. Wiele zależy również od długofalowych skutków tego wypadku. Jeżeli skutkiem jest amputacja kończyny, wtedy trzeba nauczyć się żyć na nowo.

Fizyczne i psychiczne aspekty niepełnosprawności

Co jakiś czas w internecie ogłaszane są zbiórki na zakup protez dla osób, które w tragicznych okolicznościach życiowych utraciły swoje kończyny, nogi bądź ręce. Zakup takich protez nie jest decyzją ratującą życie, tak jak niektóre inne zbiórki, również przeprowadzane za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jednak umożliwienie niepełnosprawnemu człowiekowi funkcjonowania z protezą kończyny, jest daniem mu ogromnej szansy, by mógł na nowo egzystować w społeczeństwie, wśród ludzi pełnosprawnych. Protezy kończyn to cudowny wynalazek, który jest ciągle udoskonalany, dzięki olbrzymiej wiedzy i zaangażowaniu osób, które na co dzień przy takich projektach pracują.Warto przyjrzeć się nie tylko fizycznemu aspektowi utraty kończyny, ale warto zwrócić też uwagę na aspekt psychiczny. Ludzie po utracie kończyny często są bardzo zdesperowani i tak samo jak pragną pomocy lekarzy jeśli chodzi o zdrowie fizyczne, tak mocno wołają o wsparcie psychiczne.

Nauka tolerancji

W przeżywaniu swojej niepełnosprawności wiele zależy od tego, czy osoba niepełnosprawna była niepełnosprawna od urodzenia czy też stała się niepełnosprawna po jakimś czasie, po przeżyciu kilku bądź kilkunastu albo kilkudziesięciu lat z wszystkimi kończynami. Na pewno nagła utrata kończyn stawia człowieka w takiej sytuacji, jakby kończył się cały świat, jakby już nigdy nic nie mogło wyglądać tak jak dawniej. Nie ma w tym nic dziwnego. Trudno wyobrazić sobie większy dramat. Oprócz aspektu fizycznego dochodzi wstyd i lęk przed pokazaniem się ludziom bez ręki lub bez nogi. Na ulicy można spodziewać się wielu ciekawskich spojrzeń i nie zawsze taktownych komentarzy. Szczególnie dzieci lubią głośno i wyraźnie zadawać trudne pytania. Trzeba na nie reagować. Warto już od samego dzieciństwa uczyć dzieci tolerancji i tego, że niepełnosprawny człowiek nie jest gorszy. Proteza ramienia, proteza nogi, to wspaniałe udogodnienia dla niepełnosprawnych.