Elektrozawór pneumatyczny – jakie pełni funkcje w układzie pneumatycznym?

Elektrozawór pneumatyczny to niewielki, ale bardzo ważny element każdego układu pneumatycznego. Od jego jakości wykonania i prawidłowego zamontowania zależy sprawność instalacji, jej trwałość i długowieczność. Jako że układy pneumatyczne są powszechnie stosowane w wielu gałęziach przemysłu, od niewielkich elektrozaworów pneumatycznych zależy naprawdę sporo.

Wybór właściwego elektrozaworu pneumatycznego zależy od wielu czynników i parametrów. Jest oczywiste, że głównym kryterium jest dopasowanie zaworu do elementu przyłączeniowego w układzie. Ale poza tym jednym kryterium jest także wiele innych, dodatkowych, które warto wziąć pod uwagę. Wybierając elektrozawór pneumatyczny warto między innymi wziąć pod uwagę funkcję, jaką ma spełniać. Modele i typy elektrozaworów dostępne są bowiem w różnych wersjach w zależności od ich przeznaczenia.

Jakie zadania mają elektrozawory?

Elektrozawory pneumatyczne mogą pełnić całe mnóstwo funkcji. Jednym z rodzajów są zawory rozdzielające – ich celem jest udrażnianie i zamykanie poszczególnych wyjść w układzie, dzięki czemu mogą rozdzielać i ustalać kierunek przepływu czynnika roboczego znajdującego się wewnątrz instalacji. Innym rodzajem zaworów są zawory zwrotne, które pozwalają na ruch czynnika roboczego wyłącznie w jednym kierunku. Są też zawory dławiące, które nie tylko regulują przepływ, ale również mają wpływ na siłę, z jaką się czynnik roboczy porusza. Odwrotne do nich są natomiast zawory dławiące, które działają na zasadzie zero jedynkowej. Albo są zamknięte i całkowicie odcinają ruch czynnika, albo otwarte i wtedy pozwalają na dowolny przepływ. Warto również wymienić zawory szybkiego spustu, w których sterowanie odbywa się poprzez odpowiedni poziom ciśnienia. Zawory otwierają się i zamykają w zależności od ustalonych parametrów ciśnienia.

Najpierw ustal funkcję, potem wybieraj zawór

Mnogość funkcji, jakie pełnią elektrozawory pneumatyczne sprawia, że należy bardzo dokładnie się zastanowić przed wyborem konkretnego rozwiązania. Najpierw musimy mieć projekt całego układu, ustalić jego konkretne działanie i to, co chcemy za jego pomocą uzyskać, a dopiero na jego podstawie decydować o rodzaju zaworów, które do układu trafią. Jeśli niewłaściwie wybierzemy zawór pod kątem funkcji, może się okazać, że nawet najlepszy produkt o świetnych parametrach technicznych nie będzie do końca spełniał naszych oczekiwań.