Artur Puszkarewicz

Artur reprezentuje grupę osób, które niezachwianie wierzą, że “jeden pomysł może zmienić cały świat”. Z wykształcenia architekt i robotyk zafascynowany ideą błękitnej ekonomii. Jak sam twierdzi to z rodzinnego domu wyniósł przekonanie, że każdy człowiek rodzi się aby świadomie zmieniać swoje otoczenie na lepsze.

Te wartości przekazywali mu jego dziadek i ojciec – cenieni polscy konstruktorzy i racjonalizatorzy innowacyjnego oprzyrządowania technologicznego. Ich osiągnięcia w latach PRL budowały wizerunek polskiej myśli inżynieryjnej na wymagających rynkach przemysłu ciężkiego w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Wielkiej Brytanii, Francji czy RFN.

Być może to wyniesione z rodzinnego domu przekonanie o doniosłej roli innowacji i pasja do poszukiwań nowych, nieoczywistych rozwiązań w różnych obszarach działania sprawiły, że osoba Artura jest trudna do jednoznacznego zdefiniowania. Jego natura uważnego obserwatora i słuchacza, połączona ze zdolnościami syntezy oraz intuicją sprawia, że dostrzega on z dużym wyprzedzeniem zmiany dotyczące trendów społecznych, technologicznych, a w finale również zmiany w zachowaniach modeli biznesowych. Te umiejętności wielokrotnie dały o sobie znać – chociażby w działaniach założonego przez Artura wraz z żoną Anną studia projektowego AZE design – które z perspektywy czasu patrząc zapoczątkowało m. in. polską dyskusję o nadchodzącej erze gospodarki cyrkularnej. Produkty i koncepty powstałe w ich studio wdrażali pod własną marką handlową i z powodzeniem prezentowali je na najważniejszych światowych wystawach i targach m.in. w Berlinie, Brukseli, Hongkong’u, Londynie, Mediolanie, Paryżu, Pradze, Sztokholmie, Seulu, Tokio, Tel-Awiwie, Warszawie czy Wiedniu. Co ważne, przyjęty przez nich kierunek działania oraz nowa kultura myślenia o projektowaniu przedmiotów i usług były komentowane przez takie opiniotwórcze zagraniczne media jak Blueprint, Domus, Icon, Wallpaper, Interni, La Republica, New York Times, Financial Times czy Newsweek.

Świadomość dynamiki procesów zachodzących na styku człowiek – technologie informatyczne sprawiła, że Artur stał się również jednym z pionierów polskiego ruchu co-design oraz open-innovation. Jest on głęboko przekonany, że idea zbiorowego współtworzenia rozwiązań dotyczących ważnych problemów gospodarczych i społecznych za pośrednictwem internetu ma ogromną, siłę oddziaływania na losy naszej cywilizacji.

Kariera zawodowa Artura od samego początku związana jest z człowiekiem – prosumentem, szeroko pojętym rozwojem technologicznym oraz ich znaczeniem w rozwoju biznesu. Mając unikalną możliwość projektowania przyszłych wzorców spędzania czasu wolnego dla Fortis Banku, rozwiązań optymalizujących rozproszone procesy projektowe dla dostawców IKEA czy tworzenia środowiska umożliwiającego architektom projektowanie drukowalnych w czasie rzeczywistym dekorów meblowych za pomocą jedynie gestów dla globalnego potentata firmy Interprint, dotarł do punktu zwrotnego w swoim życiu zawodowym.

Pracując przy tych i wielu innych projektach dla wielu różnych branż (m.in. spożywczej, meblarskiej, energetycznej, finansowej, wydobywczej czy obronnej) zrozumiał, że nadrzędnym elementem decydującym o sukcesie rynkowym przedsiębiorstw jest sam proces. Proces organicznego rozwoju przedsiębiorstw, ich relacji z otoczeniem biznesowym, gruntownej reorganizacji i przeobrażenia przedsiębiorstw oraz gospodarek całych krajów. Proces, który w finale wpływa na kształt i działanie sposobu w jaki działa i rozwija się współczesne społeczeństwo.

Wieloletnia współpraca z polskimi przedsiębiorstwami i głęboka analiza ich modeli biznesowych oraz wizja negatywnych konsekwencji które mogą one przynieść zbudowała w nim przekonanie, że polska gospodarka i społeczeństwo muszą zmienić kurs obrany w latach przemian gospodarczych. Przyjęta przez nasz kraj rola środkowoeuropejskiego kraju będącego liderem relatywnie taniej siły roboczej, odpowiedzialnej za realizację zleconych kontraktów spożywczo-rolnych, meblowych, motoryzacyjnych, informatycznych, czy nawet badawczo-rozwojowych uniemożliwia prawdziwe wyzwolenie i rozwój polskiego potencjału społecznego oraz gospodarczego.
Uporczywa myśl o konieczności zmiany scenariusza rozwoju polskiej gospodarki na prawdziwie innowacyjny i skuteczny czekała na właściwy moment – ten pojawił się wraz ze spotkaniem Rafała. Reprezentanta nowego pokolenia polskich przedsiębiorców, którzy z sukcesem i bez wewnętrznych ograniczeń budują globalne biznesy.

Wielkim marzeniem Artura, które połączyło go z Rafałem jest wyzwolenie prawdziwie innowacyjnego, wewnętrznego potencjału polskich przedsiębiorstw. Potencjału znajdującego się w przedsiębiorcach, którzy potrafią odpowiedzieć na pytanie „DLACZEGO” robię to, co robię? Świetnie wiemy już „CO” i „JAK” robimy, ale tylko autentyczna i szczera odpowiedź na pytanie „DLACZEGO” może sprawić, że polscy przedsiębiorcy znajdą w sobie odwagę i siłę, aby zmierzyć się przede wszystkim z ograniczającymi ich, sztucznymi biznesowymi i społecznymi dogmatami.

Dzięki tej odpowiedzi możliwe będzie opracowanie i wdrożenie własnych, nowoczesnych oraz unikalnych metod, modeli biznesowych czy technologii. W ten sposób polska gospodarka stanie się graczem mogącym współzawodniczyć ze swoimi zagranicznymi konkurentami na globalnej arenie jak równy z równym.

Artur wierzy niezachwianie, że wysiłek, talent oraz kreatywność polskich przedsiębiorców i pracowników powinny budować kapitał, który pozostanie w Polsce i będzie służył naszemu wspólnemu, społecznemu rozwojowi.

To dlatego Artur postanowił wraz z Rafałem stworzyć INWAY.

Pomóż nam wspierać polskie firmy i udostępnij (dziękujemy!)